Jakość i oznakowanie nawozów na celowniku PIORiN. Kontrole wykazały nieprawidłowości
Wprowadzanie nawozów do obrotu odbywa się „pod lupą” Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Podsumowała ona teraz wyniki przeprowadzonych w 2024 r. kontroli w zakresie m.in. jakości nawozów.
„Stosowanie odpowiednich produktów nawozowych odgrywa fundamentalną rolę w rolnictwie - wpływa nie tylko na wzrost roślin i jakość plonów, ale także na środowisko. Aby produkty te były skuteczne i bezpieczne, powinny spełniać szereg wymagań określonych w przepisach prawa, zarówno unijnych, jak i krajowych” – podkreśla w komunikacie PIORiN.

Więcej czasu na inwestycje w miejsca przechowywania nawozów. Postępowania będą umarzane
Jakość nawozów pod kontrolą
Jak dodaje, w przypadku nawozów rolniczych chodzi nie tylko o wymagania jakościowe, ale także o limity dopuszczalnych zanieczyszczeń. Istotne znaczenie ma również prawidłowe oznakowanie. Etykieta powinna zawierać informacje umożliwiające identyfikację produktu (np. jego funkcję, podstawę prawną wprowadzenia do obrotu, dane podmiotu odpowiedzialnego), a także dane dotyczące składu, parametrów jakościowych oraz odpowiednie instrukcje.
„Prowadzimy kontrole w celu weryfikacji zgodności produktów nawozowych z obowiązującymi przepisami. Sprawdzana jest nie tylko jakość produktów, ale także legalność ich wprowadzenia do obrotu oraz prawidłowość oznakowania. Działania mają w szczególności na celu przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom wynikającym z obecności na rynku produktów niezgodnych z przepisami lub niespełniających wymagań, poprzez eliminację takich wyrobów z obrotu” – wskazuje Inspekcja.
Nieprawidłowości nie brakowało
Jej pracownicy w 2024 roku przeprowadzili 1610 kontroli w podmiotach zajmujących się produkcją, importem, dystrybucją i sprzedażą produktów nawozowych. Pobrali 235 próbek do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zgodności z wymaganiami dotyczącymi m.in. jakości. Nieprawidłowości stwierdzono w trakcie 168 kontroli.

Środki ochrony roślin pod lupą. Ile próbek dostało negatywną opinię?
„W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości organy PIORiN podejmowały działania przewidziane przepisami prawa, w tym m.in. wydano decyzje zakazujące wprowadzania do obrotu lub nakazujące wycofanie wadliwych partii z rynku. Kontrolowane podmioty otrzymały również zalecenia mające na celu usunięcie stwierdzonych podczas kontroli uchybień oraz zapobieżenie ich występowaniu w przyszłości” – przekazano w komunikacie.
Fundament bezpiecznej produkcji
Podkreślono także, że systematyczny nadzór nad rynkiem nawozowym to fundament bezpiecznej produkcji rolniczej oraz dbałości o środowisko.
„Wyniki kontroli z 2024 roku pokazują, że mimo rosnącej świadomości uczestników rynku, nadal istnieje konieczność jego systematycznego monitorowania. Tylko konsekwentne działania kontrolne mogą zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów nawozowych w obrocie” – podsumowuje PIORiN.
Źródło: PIORiN
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś