Spada eksport niemieckiej śruty rzepakowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Martyna Kotecka | redakcja@agropolska.pl
16-07-2025,12:50 Aktualizacja: 16-07-2025,12:57
A A A

Niemcy odnotowały 9-procentowy spadek eksportu śruty rzepakowej w okresie od lipca 2024 do kwietnia 2025 roku. Dla Niemieckiego Stowarzyszenia Promocji Roślin Oleistych i Zbóż (UFOP) to nie tylko sygnał rynkowy, ale i argument w debacie o przyszłości biopaliw w kraju. Organizacja apeluje o utrzymanie wsparcia dla sektora biodiesla, który jest kluczowy dla przetwórstwa rzepaku i bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, Niemcy wyeksportowały 1,4 mln ton śruty rzepakowej – o 9% mniej niż rok wcześniej. Największym odbiorcą pozostała Holandia (589 tys. ton), choć i tam odnotowano spadek o 17%. Również Szwecja, drugi co do wielkości importer, zmniejszyła zakupy o 2%. Wzrosty zanotowano natomiast w Danii (+2%), Finlandii i Francji (+70%), gdzie niższe zbiory krajowe zwiększyły zapotrzebowanie na import.

UFOP wykorzystuje te dane, by sprzeciwić się planowanemu przez niemieckie Ministerstwo Środowiska obniżeniu limitu udziału biopaliw z biomasy uprawnej w paliwach transportowych. Zmiana ta ma wynikać z implementacji unijnej dyrektywy RED III, której Niemcy jeszcze nie wdrożyły. Stowarzyszenie przypomina, że biodiesel to główny rynek zbytu dla niemieckiego rzepaku i że jego produkcja jest ściśle powiązana z dostępnością śruty – cennego komponentu paszowego.

Eksport niemieckiej śruty rzepakowej - UFOP bije na alarm

UFOP apeluje do ministra rolnictwa o podniesienie limitu mieszania biopaliw do 5,3%. Takie rozwiązanie miałoby na celu zrównoważenie spadku zapotrzebowania na paliwa wynikającego z rosnącej liczby pojazdów elektrycznych. Organizacja podkreśla, że biopaliwa wnoszą realny wkład w redukcję emisji gazów cieplarnianych. Wspierają również lokalne rolnictwo oraz przemysł przetwórczy.

Na sytuację rynkową wpływają także czynniki pogodowe. Służba Monitorowania Upraw UE (MARS) obniżyła prognozy plonów rzepaku w krajach północnej Europy z powodu suszy. To może oznaczać dalsze zmiany w kierunkach eksportu i zwiększoną presję na krajowe przetwórstwo.

 

Poleć
Udostępnij