A jednak - Bruksela włączy WPR do nowego jednolitego funduszu. "Spełnia się najgorszy scenariusz"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2025,14:30 Aktualizacja: 16-07-2025,0:13
A A A

Już niemal wszystko wskazuje na to, że odrębna Wspólna Polityka Rolna (WPR) w obecnym kształcie - w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej zniknie. „Rolnicy będą do tego wspólnego worka ostatni w kolejce” - przekonuje Janusz Wojciechowski.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że Bruksela szykuje od 2027 r. rewolucję w unijnych finansach, której jedną z ofiar mogą być pieniądze na wsparcie rolnictwa. W obronie odrębnej WPR - po przeciekach, że ma trafić do jednego funduszu - zaczęli głośno występować rolnicy i ich organizacje. Ale wygląda na to, że władze UE będą mimo to przeć do wdrożenia swojej koncepcji.

organizacje rolnicze, deklaracja, polityka ue, ke

WPR, Mercosur, Ukraina – mocny głos europejskich rolników ws. polityki rolnej UE

Przypominamy Komisji Europejskiej, że suwerenność i bezpieczeństwo żywnościowe nie mogą podlegać jakimkolwiek negocjacjom – wskazano w deklaracji europejskich organizacji rolników i producentów żywności pn. „Voice of...

Koniec odrębnej WPR

Prezentacja tych nowych rozwiązań ma nastąpić w środę, ale już teraz portal Euractiv - na podstawie dokumentu, do którego dotarł - podał jak to ma wyglądać.

Bruksela włączy WPR do nowego jednolitego funduszu, zachowując wyodrębnione wsparcie dochodów rolników, ale rezygnując z filaru rozwoju obszarów wiejskich” – przekazał Euractiv.

„Czyli koniec odrębnej WPR. Spełnia się najgorszy scenariusz” – skomentował to od razu na platformie X Janusz Wojciechowski, były komisarz UE ds. rolnictwa.

Uderzenie w Polskę

Według niego, likwidacja filaru dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich najbardziej uderzy w Polskę, bo obok Francji i Włoch mamy dotychczas największe fundusze na ten rodzaj wsparcia (w obecnym budżecie to prawie 10 mld euro).

„Nie przypuszczałem, że będę ostatnim komisarzem UE do spraw rolnictwa, który pozostawił po sobie silną i odrębną WPR, niezależną od kamieni milowych i warunków praworządności i bardzo korzystną dla polskich rolników. To się kończy na naszych oczach...” – przekonywał Wojciechowski.

Rolnicy ostatni w kolejce

Jak dodawał, „fundusze na rolnictwo, choć nie wiadomo jeszcze jakie, zostaną wrzucone do jednego worka z innymi funduszami, z który państwo będzie sięgać - to na basen, to na tramwaj, to na modernizację obory”.

COPA COGECA, WRP, rolnictwo, KE, Premier RP, Jacek Zarzecki, Rada Europejska, produkcja zwierzęca

Organizacje apelują do Premiera o poparcie utrzymania odrębności WPR

36 największych organizacji branży rolno-spożywczej w Polsce zwróciło się do Premiera RP z apelem o zdecydowane poparcie na forum Rady Europejskiej dla utrzymania odrębności Wspólnej Polityki Rolnej. "Teraz decyduje się...

„Nietrudno sobie wyobrazić, że rolnicy będą do tego wspólnego worka ostatni w kolejce...” – stwierdził ekskomisarz.

Smutny czas przed branżą

Także przedstawiciele branży spożywczej i rolnicy skomentowali doniesienia o krokach unijnych decydentów odnośnie przyszłej WPR.

„Komisja nie przyjęła żadnego argumentu, nie wyciągnęła żadnych wniosków. Smutny czas przed nami, bardzo smutny” – oceniła Agnieszka Maliszewska, prezes Zarządu Polskiej Izby Mleka.

„Słuchajcie, co nam szykują! To cios w serce polskiej wsi i CAŁEGO sektora okołorolnego! WPR ma być włączona w jeden fundusz – to koniec filaru rozwoju obszarów wiejskich! Tracimy miliardy euro, które miały iść na naszą wieś. Jako rolnicy, nie jesteśmy na to gotowi!” – alarmowało stowarzyszenie Partia Twitterowych Rolników.

Poleć
Udostępnij