Drony w ochronie roślin. Takie są zasady ich stosowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2025,10:10 Aktualizacja: 23-07-2025,11:23
A A A

Bezzałogowe statki powietrzne (drony) wykorzystywane do zabiegów ochrony roślin należą do grupy sprzętu agrolotniczego na podstawie prawa Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych, dotyczących środków ochrony roślin – podkreśla Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Aplikacja środków ochrony roślin przy pomocy dronów możliwa jest z zachowaniem przepisów dotyczących oprysków z powietrza.

„Agrolotnicze stosowanie środków ochrony roślin dopuszczone jest jedynie w drodze odstępstwa, na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/128/WE z 21 października 2009 r., ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów” – wskazuje PIORiN.

kontrola, ziemniaki, sadzeniaki, uprawy nasienne

Drony nad uprawami ziemniaków. Co sprawdzali inspektorzy?

„Okres kwalifikacji polowych upraw nasiennych w sezonie 2024 dobiegł już końca. Jedną z upraw, która w przypadku produkcji materiału siewnego w stu procentach podlega kontroli kwalifikatorów urzędowych, są ziemniaki. Niestety,...

Drony, jeśli niemożliwy oprysk naziemny

Jak zaznacza, możliwość stosowania środków ochrony roślin przy użyciu dronów do zwalczania organizmów szkodliwych reguluje Ustawa z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Przewiduje ona w tym zakresie jedynie dwa przypadki, tj.:

  • jeśli nie jest to możliwe opryskiwanie przy użyciu sprzętu naziemnego lub 
  • kiedy zastosowanie środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego stwarza mniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska niż przy użyciu sprzętu naziemnego. 

Jednocześnie przy użyciu sprzętu agrolotniczego zabrania się stosowania środków chwastobójczych, desykantów oraz środków ochrony roślin zaklasyfikowanych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, co najmniej jednej z poniższych klas i kategorii zagrożenia:

  • toksyczność ostra, kategoria 1, 2 i 3;
  • działanie rakotwórcze, kategoria 1A i 1B;
  • działanie mutagenne, kategoria 1A i 1B;
  • działanie szkodliwe na rozrodczość, kategoria 1A i 1B;
  • działanie toksyczne na narządy docelowe po narażeniu jednorazowym (STOT SE), kategoria 1;
  • działanie toksyczne na narządy docelowe po narażeniu powtarzanym (STOT RE), kategoria 1.

samorząd rolniczy, ministerstwo rolnictwa, resort rolnictwa, drony, opryski, ochrona roślin, środki ochrony roślin

Ministerstwo rolnictwa o użyciu dronów w ochronie roślin. Przepisy nie wykluczają, ale…

Przepisy unijne, jak i krajowe, nie wykluczają możliwości stosowania dronów w ochronie roślin. Dotyczą ich jednak takie same regulacje, jak załogowych statków powietrznych – przekazał resort rolnictwa. W sprawie przygotowania...

Nie wolno przekraczać dawek i zabiegów

PIORiN podkreśla przy tym, że niedozwolona jest również aplikacja środków ochrony roślin przy użyciu dronów bez dodania substancji obciążającej.

„Należy mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi ochrony roślin, można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy oraz zgodnie z warunkami określonymi w trakcie rejestracji. Zakres i szczegółowe warunki stosowania środków ochrony roślin umieszczone są w etykiecie środków ochrony roślin. Zapisów etykiet należy bezwzględnie przestrzegać” – przestrzega Inspekcja.

I przypomina, że w żadnym przypadku nie można stosować środków ochrony roślin na rośliny oraz agrofagi, które nie zostały wyszczególnione w etykiecie oraz w sposób inny niż został tam wskazany. Nie wolno również przekraczać wskazanych dawek i liczby dopuszczonych zabiegów.

Plan zabiegów z dronów – dla inspekcji

„W definicję środka ochrony roślin w Polsce nie wpisują się makroorganizmy. Makroorganizmy nie podlegają rejestracji jako środki ochrony roślin i mogą być aplikowane na uprawy przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych” – podaje PIORiN.

piorin, kontrole, kontrole fitosanitarne, kontrole piorin

Kontrole fitosanitarne PIORiN – rekordowy eksport zbóż poza UE

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) podsumowała kontrole towarów przeznaczonych na eksport przeprowadzone w 2024 roku. Jej jednostki wydały w tym okresie łącznie 41 716 świadectw fitosanitarnych. Kontrola fitosanitarna...

Zwraca jednocześnie uwagę, że każde zastosowanie dronów w zakresie środków ochrony roślin związane jest ze spełnieniem m.in. warunków określonych w art. 39 Ustawy o środkach ochrony roślin.

„Możliwość wykonania zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego wymaga jego zaplanowania oraz ujęcia takiego zabiegu w planie zabiegów. Plan zabiegów podlega zatwierdzeniu przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego ze względu na miejsce jego wykonywania. Planujący zabieg z zastosowaniem środka ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego przekazuje wojewódzkiemu inspektorowi plan zabiegów, nie później niż na 40 dni przed planowanym rozpoczęciem tych zabiegów” – tłumaczy państwowa inspekcja.

Sprawność sprzętu - do weryfikacji

Kolejnym krokiem przed przeprowadzeniem planowanego zabiegu agrolotniczego (który został ujęty w planie zabiegów) jest poinformowanie, w terminie 7 dni przed dniem planowanego zabiegu, wojewódzkiego inspektora o zamiarze jego przeprowadzenia.

Do zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin można wykorzystywać wyłącznie sprzęt (w tym drony) przeznaczony do stosowania takich środków, który użytkowany zgodnie z przeznaczeniem nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i dla środowiska oraz jest sprawny technicznie i skalibrowany, tak aby zapewnić prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin. 

piorin, nawozy, kontrole, jakość nawozów

Jakość i oznakowanie nawozów na celowniku PIORiN. Kontrole wykazały nieprawidłowości

Wprowadzanie nawozów do obrotu odbywa się „pod lupą” Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Podsumowała ona teraz wyniki przeprowadzonych w 2024 r. kontroli w zakresie m.in. jakości nawozów....

„Kalibracji sprzętu musi dokonywać samodzielnie jego użytkownik, natomiast sprawność techniczna sprzętu do aplikacji środków ochrony roślin jest weryfikowana podczas okresowo przeprowadzanych badań (w przypadku sprzętu agrolotniczego co 5 lat). Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia.

Dodatkowo przy prowadzeniu zabiegów agrolotniczych środkami ochrony roślin muszą być spełnione wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie rozwiązań technicznych, jakie powinny być zastosowane podczas wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego oraz warunki wskazane w rozporządzeniu w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin” – podsumowuje PIORiN.

Źródło: PIORiN

Poleć
Udostępnij