Rolnictwo rozkwita, ale wieś umiera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2018,9:25 Aktualizacja: 05-01-2018,9:45
A A A

Rosja staje się rolną potęgą. To efekt... zachodnich sankcji, zmian klimatu i powstania klasy nowych obszarników. W tym sezonie na eksporcie zbóż państwo zarobi realnie więcej niż na sprzedaży broni.

W minionym roku w tym wielkim kraju zebrano najwięcej ziarna od 40 lat. Produkcja wyniosła 134,1 mln ton, czyli o 14 mln ton więcej niż w ocenianym jako znakomity 2016 r. A jeszcze 7 lat temu zbiory wynosiły zaledwie 60 mln ton i władze w Moskwie ratowały się importem - informuje "Gazeta Wyborcza".

grupa azoty, Wojciech Wardacki, produkcja nawozów, nawozy azotowe, nawozy wieloskładnikowe

Rosyjskie nawozy zalewają Polskę. Grupa Azoty ma problem

Grupa Azoty podejmuje szereg działań, dzięki którym nawozy koncernu trafiają do polskich rolników. Jednym ze skutecznych sposobów obrony rodzimego rynku przez importem są specjalistyczne towary oferowane wraz z doradztwem i...

Kraj nie jest jednak przygotowany na tak wysoką produkcję. Z regionów, w których ziarna jest nadmiar, trudno je wywieźć do portów. Brakuje wagonów, a taryfy kolejowe są bardzo wysokie.

Rosja wciąż sprowadza z zagranicy więcej żywności, niż jej eksportuje, ale to się szybko zmienia. Już ma nadwyżki mięsa drobiowego, szuka rynków zbytu dla wieprzowiny. Gorzej natomiast jest z mlekiem, którego coraz bardziej brakuje.

Poza sankcjami rolnikom sprzyjają zmiany klimatu. Kiedy południe Europy wysycha, w Rosji kurczy się tak zwana strefa upraw ryzykownych. Globalne ocieplenie sprawia, że w regionach, w których często nie udawało się zebrać plonów przed nadejściem zimy, teraz zboża dojrzewają na długo przed mrozami i śniegiem.

Współczesnymi bohaterami pracy na roli stali się nowi obszarnicy - klasa oligarchów, którzy koncentrują w swoich rękach ogromny areał najlepszych ziem. Należy do nich choćby minister rolnictwa Aleksandr Tkaczow, który w Kraju Krasnodarskim, najbardziej żyznym regionie Rosji, włada 456 tys. ha ziemi, czyli obszarem, na którym w ZSRR gospodarzyłoby ok. 70 kołchozów.

rosyjskie embargo na wieprzowina, ue-rosja, handel wieprzowinę, wieprzowina, Światowa Organizacja Handlu

Rosja zniosła embargo na wieprzowinę

Od 6 grudnia tracą moc akty prawne zakazujące (ze względu na ASF) wwozu żywych świń i wieprzowiny z krajów UE do Rosji - poinformowała tamtejsza służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego. Rossielchoznadzor oświadczył, że na razie nie...

Gospodarze z regionów, gdzie gleby są szczególnie dobre skarżą się, że nowi obszarnicy brutalnie rugują ich z ziemi.

Próbują protestować, organizują "marsze traktorowe" na Moskwę, ale policja i służby stojące wiernie po stronie oligarchów skutecznie pacyfikują buntowników - donosi "GW".

Jak oceniają eksperci z moskiewskiego Ośrodka Reform Ekonomicznych i Politycznych, w czasie, kiedy rolnictwo rozkwita, rosyjska wieś umiera.

Według prognoz już za pięć lat nie będzie w tym wielkim kraju ani jednego wiejskiego szpitala, zaś po kolejnych 10 latach znikną wszystkie wiejskie szkoły i przychodnie.
 

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj