Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna. Impas na rynku trwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2015,10:10 Aktualizacja: 28-10-2015,10:42
A A A

Według Izby Zbożowo-Paszowej, rolnicy nie akceptują cen oferowanych przez przetwórców i wstrzymują się ze sprzedażą ziarna. Taka sytuacja trwa od żniw, obecnie handluje się tylko rzepakiem i kukurydzą.

- W wielu przypadkach cały czas notuje się rozbieżności pomiędzy cenami oferowanymi, a cenami żądanymi przez rolników za ziarno. Tak więc impas na rynku trwa - informuje Izba. Dlatego przetwórcy realizują wcześniej zawarte kontrakty lub starają się kupować ziarno na bieżąco na rynkach lokalnych, po niskich cenach.

euronezt w paryżu, cbot w chicago, notowania zbóż, pszenica, kukurydza

Pszenica nadal jest tania na giełdach

Tona pszenicy w najbliższym kontrakcie terminowym na paryskim Euronext podrożała przez tydzień zaledwie o 0,1 proc. do 177,8 euro. Ceny kukurydzy wzrosły o 1,7 proc. do 164 euro za 1000 kilogramów. Notowania giełdowe pszenicy na paryskiej...

Zdaniem ekspertów Izby, nieco więcej ofert sprzedaży ziarna powinno pojawić się w listopadzie, gdyż drobni producenci, którzy przechowują ziarno w mało profesjonalnych warunkach będą chcieli zrobić miejsce na przechowanie sprzętu rolniczego przed nadejściem zimy.

Opady deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach w wielu regionach kraju spowolniły zbiory kukurydzy. Podaż kukurydzy mokrej jak i suchej z wolnego rynku jest niewielka, co jest wynikiem słabych plonów i zbiorów. Wielu rolników decyduje się na magazynowanie ziarna.

Wytwórnie pasz kupują kukurydzę głównie w ramach wcześniej zawartych kontraktów. W zależności od regionu ceny oferowane przez firmy skupowe i przetwórców za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) wynoszą około 450-480 zł/t. Do tych cen rolnicy otrzymują dopłaty (5-12 zł) za każdy procent poniżej przyjętego poziomu wilgotności. Ceny oferowane za kukurydzę suchą wynoszą 640-680 zł/t z dostawą.

Krajowa podaż kukurydzy uzupełniana jest kukurydzą ukraińską. Jakość tamtejszego ziarna nie jest jednak najlepsza (połamane ziarna, zanieczyszczenia). Zboże na granicy kosztuje około 620-630 zł za tonę.
ceny zbóż, sytuacja podażowo-popytowa na rynku zbóż, pszenica, jęczmień

Do marca zboża będą kosztować jak przed rokiem

Cena pszenicy i żyta do marca 2016 r. będzie zbliżona do ubiegłorocznej, od marca ziarno może podrożeć - prognozują eksperci Agencji Rynku Rolnego w oparciu o przewidywaną sytuację podażowo-popytową na polskim rynku. "W Polsce znacznie...
W połowie ubiegłego tygodnia, ceny ziarna oferowane przez przetwórców za ziarno z dostawą do punktów skupu były następujące: pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) 660-690 zł/t, żyto konsumpcyjne 500-550 zł/t, a ok. 30 zł na tonę tańsze jest ziarno paszowe. Pszenżyto kosztowało 570-610 zł/t, jęczmień paszowy 580-620 zł/t, a kukurydza 640-680 zł/t.

Eksport ziarna drogą morską cały czas jest niewielki. Wywożone są obecnie niewielkie partie pszenicy, kukurydzy i owsa.

Za dobrej jakości pszenicę eksporterzy oferują 690-695 zł za tonę. Finalne ceny zależą od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie Euronext w Paryżu i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu.

Poleć
Udostępnij