Żywność z programu nie trafiała do potrzebujących. Areszt dla 6 osób
Śledczy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która handlowała żywnością przeznaczoną dla potrzebujących, a finansowaną w ramach unijnego programu pomocowego. Żywność zamiast do beneficjentów - m.in. osób bezdomnych, uchodźców czy osób w trudnej sytuacji - trafiała do sprzedaży w Polsce i za granicą.
To jedno z pierwszych w Polsce śledztw prowadzonych wspólnie przez polską policję i Prokuraturę Europejską, obejmujące szeroko zakrojoną współpracę i koordynację działań, m. in. stróżów prawa z województwa śląskiego oraz innych jednostek w kraju.

Uwaga na oszustów! Sadownik stracił na czereśniach prawie 6 tys. zł
„Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, we współpracy z delegowanym prokuratorem europejskim, przy wsparciu policjantów z całej Polski, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą sprzedającą żywność przeznaczoną dla osób potrzebujących. Sprawcy fałszowali dokumentację, aby uzyskać żywność z unijnego programu pomocy żywnościowej, po czym żywność zamiast do beneficjentów trafiała do sprzedaży w kraju i za granicą” – czytamy w komunikacie mundurowych.
Nadużycia w umowach z KOWR
Jak w nim wyjaśniono, przestępczy proceder, który trwał od maja 2024 roku do lipca 2025 roku, dotyczył nadużyć związanych z realizacją umów zawartych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) z jednym ze związków wyznaniowych działających na terenie Polski.
„W terenowych ośrodkach tego podmiotu dochodziło do fałszowania dokumentacji - w tym oświadczeń osób ubiegających się o pomoc żywnościową - poprzez podrabianie podpisów rzekomych beneficjentów, jak również tworzenie dokumentów mających poświadczać odbiór pomocy przez osoby, które takiej pomocy nigdy nie otrzymały. W rzeczywistości żywność ta trafiała do sprzedaży, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Proceder prowadzony był co najmniej od maja 2024 roku i obejmował działania w punktach na terenie całej Polski” – przekazują śledczy.
Skala przestępstw - do ustalenia
W ramach unijnego programu pomocowego, finansowanego z funduszy europejskich, a dotyczącego pomocy żywnościowej, przewidziano nieodpłatną dystrybucję ponad 2500 ton żywności o wartości blisko 16 milionów złotych oraz ponad 2,2 miliona złotych na koszty administracyjne, magazynowe i transport. Przedmiotem śledztwa będzie ustalenie, na jaką skalę działali przestępcy oraz jakie kwoty wyłudzili.
„Postępowanie w sprawie nieprawidłowości związanych z dystrybucją pomocy żywnościowej prowadzili śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, pod nadzorem delegowanego prokuratora europejskiego. W działaniach uczestniczyli także policjanci z 10 komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji. Całość koordynowało Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji” – podkreślono w komunikacie.

Policja ostrzega rolników: latem kradną maszyny! "Nie daj szans złodziejom"
Sześć osób wysłanych do aresztu
Efektem działań stróżów prawa było zatrzymanie sześciu osób - 2 kobiet i 4 mężczyzn w wieku od 28 do 61 lat. Na polecenie prokuratora europejskiego policjanci przeprowadzili też przeszukania w 34 lokalizacjach w całym kraju – m.in. w Katowicach, Gliwicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku, Kielcach, Warszawie i innych miejscowościach.
„Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw na szkodę instytucji publicznych, fałszowania dokumentów oraz prania brudnych pieniędzy. Wobec wszystkich zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące” - brzmi relacja katowickiej KWP.
Przypomniano w niej, że Prokuratura Europejska to niezależny organ Unii Europejskiej, powołany do zwalczania przestępstw godzących w budżet UE, takich jak wyłudzenia funduszy czy nadużycia finansowe. Prowadzi śledztwa oraz wnosi akty oskarżenia w państwach członkowskich UE, działając od 2021 roku. Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej w 2024 roku. W Polsce działają dwa biura Prokuratury Europejskiej – w Warszawie i Katowicach.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl