Zorro i Pikas w rzepaku ozimym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2017,16:35 Aktualizacja: 21-07-2017,16:34
A A A

Firma Innvigo uzyskała rejestrację herbicydów Zorro 300 SL i Pikas 300 SL do stosowania w uprawie rzepaku ozimego.

Preparaty te zawierają znaną substancję czynną – pikloram (300 g/l). Do tej pory pikloram występował w herbicydach wyłącznie w mieszaninach z innymi substancjami w z góry ustalonych proporcjach.

Środki Zorro 300 SL oraz Pikas 300 SL są pierwszymi na rynku zawierającymi w swoim składzie pikloram jako jedyną substancję aktywną. Dzięki temu producenci rzepaku dysponują rozwiązaniem zapewniającym dużo większą elastyczność budowania skutecznych programów zwalczania chwastów w tej uprawie.

Oba środki mają identyczne zapisy w etykiecie. Są herbicydami systemicznymi do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych.

rzepak, samosiewy jęczmienia

Odchwaszczanie rzepaku i jęczmienia ozimego

Rzepak i jęczmień należą do najwcześniej wysiewanych ozimin i mają wydłużony czas wegetacji jesiennej, który sprzyja zachwaszczeniu plantacji. Ogólnie przyjęta zasada odchwaszczania upraw ozimych w terminie jesiennym jest więc w tych...

Chwasty wrażliwe: rumian polny, maruna bezwonna, rumianek pospolity, przytulia czepna, ostrożeń polny, chaber bławatek.

Chwasty średnio odporne: gwiazdnica pospolita, mak polny, jasnota purpurowa.

Chwasty odporne: fiołek polny, tasznik pospolity, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski.

Środki pobierane są poprzez liście i korzenie chwastów, a następnie szybko przemieszczane po całej roślinie powodując jej deformację i zahamowanie wzrostu, co w efekcie powoduje zamieranie całej rośliny.

W warunkach optymalnych – ciepła i wilgotna pogoda, efekt działania środków jest szybszy, w niskiej temperaturze całkowite zniszczenie chwastów następuje po około 3 tygodniach. Środki najskuteczniej niszczą chwasty w fazie 2-6 liści, przytulię czepną do wysokości 8 cm, chwasty rumianowate w fazie rozety. Skuteczność zwalczania przytulii czepnej zależy od gęstości łanu oraz fazy rozwojowej przytulii podczas oprysku – gdy przytulia ma ponad 8 cm wysokości w chwili zabiegu lub przy mniejszej niż optymalna obsadzie rzepaku wiosną – przytulia może ponownie odrastać.

psor, środki ochrony roślin, ochrona środowiska, żywność, bezpieczeństwo żywności, kontrola żywności

Wszystko o środkach ochrony roślin. Powstała baza wiedzy

Rolnik to zawód, na którym ciąży duża odpowiedzialność. Do konsumentów musi bowiem trafić bezpieczna żywność wysokiej jakości. Wybór narzędzi pracy, w tym stosowanych środków ochrony roślin musi być zatem oparte...

Środki stosuje się w dawce 0,078 l/ha wiosną po ruszeniu wegetacji, od początku wydłużania pędu głównego, brak międzywęźli do widocznego pierwszego międzywęźla (BBCH 30-31).

Ujemne lub niskie temperatury występujące kilka dni po aplikacji mogą skutkować przemijającą fitotoksycznością, która objawia się po wiosennym stosowaniu brakiem opadania płatków kwiatów po przekwitnięciu. Objawy te nie wpływają na plonowanie rzepaku.

Środki nie powinny być stosowane, gdy średniodobowa temperatura jest niższa niż +8°C. Preparaty wnikają do rośliny w ciągu 2 godzin od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie nie wpływają ujemnie na działanie herbicydów.   

Preparaty rozkładają się w ciągu okresu wegetacji do poziomu niestwarzającego zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku wcześniejszej likwidacji plantacji rzepaku ozimego traktowanej środkami, na polu tym można uprawiać rzepak jary, zboża jare i kukurydzę, pod warunkiem że nie zostaną zastosowane drugi raz na tym samym polu, w ciągu tego samego sezonu wegetacyjnego.

Nie zezwala się na siew lub sadzenie innych upraw następczych, wcześniej niż po zakończeniu sezonu wegetacyjnego rośliny chronionej tymi środkami.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu