Ta substancja chroni uprawy przed chwastami. W maju zezwolenia wygasną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2025,9:35 Aktualizacja: 21-05-2025,10:41
A A A

Samorząd rolniczy złożył wniosek o umożliwienie w dalszym ciągu stosowania środków ochrony roślin przed chwastami, zwierających substancję czynną, która ma lada dzień być zakazana w Unii Europejskiej.

O możliwość dalszego stosowania środków ochrony roślin z wycofywaną na terenie UE substancją czynną metrybuzyną - zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) Krajowa Rada Izb Rolniczych. Według niej, wycofanie zezwolenia na stosowanie tej substancji, bardzo utrudni prawidłowe zwalczanie chwastów w ziemniakach, ponieważ zamienne preparaty będą wymagały zwiększonej liczby zabiegów, co podwyższy koszty ochrony upraw przed chwastami.

lir, szarek komośnik, szkodnik, buraki cukrowe

Potrzebne środki do zwalczania szarka komośnika. Inaczej uprawa buraków zniknie z Polski

Jest ważny głos środowiska rolniczego w sprawie rejestracji środków zwalczających szarka komośnika w uprawie buraka cukrowego. W przyjętym stanowisku Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR) podkreśla, że corocznie plantacje buraków...

Izby przypomniały, że wszystkie państwa UE zostały zobligowane do wycofania do 24 maja 2025 r. zezwoleń na wprowadzenie środków ochrony roślin zawierających metrybuzynę.

„Rok 2025 jest ostatnim stosowania herbicydów zwierających tę substancję” – zaznaczyła KRIR.

Zaburzenia układu hormonalnego

W odpowiedzi MRiRW podkreśla, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem „środek ochrony roślin uzyskuje zezwolenie wyłącznie wtedy, gdy zgodnie z jednolitymi zasadami (…) spełnia następujące wymogi: a) substancje czynne, sejfnery i synergetyki środka zostały zatwierdzone”.

„Zatwierdzenie substancji czynnej metrybuzyna zostało wycofane rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2024/2806 z 31 października 2024 r. ze względu na to, że substancja ta posiada właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego w odniesieniu do wydzielania hormonów tarczycy (T) u ludzi. Decyzja o nieodnowieniu zatwierdzenia metrybuzyny została podjęta na podstawie oceny naukowej, która wykazała szkodliwe działanie tej substancji przede wszystkim na zdrowie ludzi” – wyjaśnia resort rolnictwa.

Wyznaczony maksymalny okres

I potwierdza, że państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 24 maja 2025 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin przed chwastami, w skład których wchodzi przedmiotowa substancja czynna (metrybuzyna). Jednocześnie w przywołanym unijnym rozporządzeniu ustanowiono, iż dodatkowy maksymalny okres na zużycie zapasów środków ochrony roślin zawierających metrybuzynę, przyznawany przez państwa członkowskie, upływa najpóźniej 24 listopada 2025 r.

mrirw, pozostałości acetamiprydu, acetamipryd, substancja czynna

Uwaga na pozostałości acetamiprydu! Produkty rolne mogą nie zostać dopuszczone do sprzedaży

Ważny komunikat dotyczący obniżenia NDP/MRL (Najwyższe Dopuszczalne Poziomy Pozostałości Pestycydów) dla substancji czynnej acetamipryd – wydało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). „Informujemy, że zgodnie z...

Minister rolnictwa bez kompetencji

„Działając na podstawie rozporządzenia, minister rolnictwa i rozwoju wsi ustalił, iż środki ochrony roślin, w skład których wchodzi metrybuzyna, wprowadzone do obrotu do 24 maja 2025 r., będą mogły być sprzedawane i dystrybuowane do 24 września 2025 r., zaś termin na ich stosowanie, przechowywanie i unieszkodliwianie upłynie z dniem 24 listopada 2025 r.” – wskazuje MRiRW.

Jak zaznacza w swoim piśmie, rozporządzenie unijne cofające zatwierdzenie substancji czynnej metrybuzyna do stosowania w środkach ochrony roślin przed chwastami obowiązuje wprost we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej i jest to akt prawa Komisji Europejskiej.

„Minister rolnictwa nie posiada kompetencji umożliwiających uchylenie lub zmianę tego rozporządzenia” – stwierdza resort.

Poleć
Udostępnij
Advertisement