Święto pszczół. Inspekcja z apelem do rolników: wtedy wykonujcie opryski
Nieprawidłowo wykonywana aplikacja środków ochrony roślin, a zwłaszcza insektycydów, stanowi niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych – przestrzega ws. oprysków Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
20 maja na całym świecie obchodzono Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony w 2017 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša - słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.
Pszczoły zwiększają plony rolników
„Światowy Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka. Pszczoły miodne, zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli” – wskazuje w swoim serwisie informacyjnym PIORiN.
Zwraca jednocześnie uwagę, że potrzebna jest ochrona pszczół i innych owadów zapylających przed niewłaściwie stosowanymi opryskami środkami ochrony roślin.
Opryski tylko w odpowiedniej porze
„Nieprawidłowo wykonywana aplikacja środków ochrony roślin, a zwłaszcza insektycydów, stanowi niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych” – przestrzega Inspekcja.
Jak podkreśla, przy stosowaniu oprysków, czyli chemicznej ochrony roślin, należy w szczególności:
- stosować w ramach oprysków wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
- przed każdą aplikacją środków ochrony roślin obowiązkowo zapoznać się z zapisami etykiety środka ochrony roślin;
- przestrzegać warunków określonych w etykiecie oraz zapisów dotyczących zakazów i ograniczeń (fazy fenologicznej rośliny, czas i okres, w których środek nie może być stosowany);
- unikać stosowania w ramach oprysków preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, w których występują kwitnące chwasty;
- wykonywać zabiegi (opryski) po zakończonych lotach owadów zapylających (w godzinach wieczornych lub nocnych);
- używać środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
- sprawdzić przed rozpoczęciem zabiegów, czy w uprawie chronionej nie ma owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem pszczół;
- zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych i sadowniczych);
- przestrzegać okresów prewencji;
- wstrzymać się od wykonywania zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu (przy prędkości wiatru większej niż 4 m/s).
ARiMR: do końca maja pszczelarze mogą się ubiegać o pomoc
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przypomina, że trwa nabór wniosków skierowany do hodowców pszczół. Do każdego pnia, który przezimował, mogą oni otrzymać 50 zł. Z warunków pomocy...

ARiMR: do końca maja pszczelarze mogą się ubiegać o pomoc
Współpraca pszczelarzy z rolnikami
„Jednocześnie główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa podkreśla, że niezwykle cenne efekty przynosi współdziałanie rolników z pszczelarzami, gdyż pszczoły najczęściej mają swoje pożytki w przestrzeni rolniczej - na polach, łąkach i sadach. Właściciele pasiek mają prawo zwrócić się do osób stosujących środki ochrony roślin z prośbą o informacje, w jakim czasie i jakimi preparatami będzie wykonywany zabieg. Aplikujący środki ochrony roślin nie mogą odmówić udzielenia takiej informacji. Niekompetencja, popełniane błędy oraz brak przekazywanych wzajemnie przez rolników i pszczelarzy informacji o wykonywanych zabiegach i lokalizacji uli mogą oddziaływać negatywnie na pszczoły” – ocenia PIORiN.
Nieprawidłowości należy zgłaszać
I dodaje, że równocześnie należy mieć na uwadze, iż prawidłowe korzystanie z oprysków upraw nie ogranicza się tylko i wyłącznie do obszaru rolnictwa, ale również dotyczy zastosowań na działkach, w ogrodach przydomowych, na terenach zielonych umiejscowionych zarówno na wsi, jak i w mieście.
„Przypadki zauważonych nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin należy zgłaszać do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa” - podsumowuje Inspekcja (dane kontaktowe do inspektoratów są tutaj).
Źródło: PIORiN
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś