Jakie prawa mają hodowcy w sporze z obrońcami zwierząt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-11-2022,15:05 Aktualizacja: 13-11-2022,15:05
A A A

Właściciele zwierząt w sytuacji, gdy zostały im one bezzasadnie odebrane przez organizacje zajmujące się ich obroną, mają pewne uprawnienia na gruncie prawa karnego i cywilnego.

- Rozbieżność między teorią a praktyką tutaj jest spora, co uważam za wielką szkodę. Często jakiekolwiek formy zgłaszania naruszania miru domowego, przywłaszczenia, czy kradzieży, nie spotykają się z ochoczym odbiorem czy to policji, czy prokuratury - mówi Marek Jaroch z Kancelarii Adwokackiej Marek Jaroch.

Kolejną kwestią są filmy z interwencji umieszczane na stronach internetowych tych organizacji czy portalach społecznościowych.

Ustawa o ochronie zwierząt, organizacje prozwierzęce, hodowcy zwierząt, zwierzęta hodowlane, obrońcy praw zwierząt

Hodowco zbieraj dowody oraz informuj o odbiorze zwierząt

Hodowcy, którym bezprawnie odebrane zostały zwierzęta, powinni możliwie jak najbardziej szczegółowo dokumentować wizytę organizacji prozwierzęcych. Należy także natychmiast zgłosić ten fakt do organów administracji publicznej....

- Możemy tę sprawę rozstrzygnąć jako zniesławienie, narażenie osoby na utratę dobrego imienia, statusu w danej społeczności, oczywiście jeśli zarzucane czyny znęcania nie miały miejsca. W przypadku zniesławienia jest to odmienny od normalnego postępowania tryb tj. prywatnoskarbowy - tłumaczy Marek Jaroch dodając:

- Osoba pokrzywdzona musi samodzielnie sporządzić akt oskarżenia. Jest on kierowany w odniesieniu do konkretnych osób, które tego czynu się dopuściły nawet, jeśli organizacja ma osobowość prawną.

Jeśli chodzi o odszkodowania, to w sytuacji odebrania zwierzęcia występuje uszczerbek w majątku w postaci jego braku. Są to również utracone korzyści w postaci niemożliwości zarobku związanego np. z produkcyjnością zwierzęcia, przez pewien konkretny czas.

- Można pociągnąć te organizacje do odpowiedzialności. Problemy jednak pojawiają się na poziomie egzekucji świadczeń. Nawet jeśli wyrok przyznający odszkodowanie zapadnie, to często ich majątek jest niewystarczający do pokrycia szkody, zwłaszcza jeśli są one liczone dziesiątkach, czy setkach tysięcy złotych - podsumowuje Marek Jaroch.

Cały artykuł znajduje się w najnowszym wydaniu magazynu"Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2022 (lipiec-sierpień). ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu