Mleczarnie mają ograniczać pobór prądu. Ucierpią na tym hodowcy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-10-2017,12:15 Aktualizacja: 31-10-2017,12:16
A A A

Produkcja mleka w Polsce rośnie. Jest ona obecnie bardzo opłacalna. I właśnie teraz mleczarnie mają podlegać okresowym ograniczeniom dostaw prądu. Oznacza to marnotrawienie surowca lub jego mniejsze zakupy. To z kolei uderzy bezpośrednio w producentów mleka.

Mleczarnie w ostatnich miesiącach, zarówno te prywatne jak i spółdzielnie, znacznie poprawiły swoją kondycję finansową. Szczególnie te ostatnie, jak informuje TVP 1, przetwarzając mleko naliczają na siebie wysoką marżę

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Mleko we wrześniu było droższe niż w sierpniu

Cena mleka we wrześniu według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 1,44 złotych za litr i była wyższa o 29,6 proc. niż we wrześniu 2016 r. i o 3,8 proc. od ceny wypłaconej w sierpniu. Mleczarnie w dwóch województwach w...

- Dotychczas zyskowność polskiego mleczarstwa była bardzo niska. Nie przekraczała jednego procenta, bardzo rzadko dwa procent. Ale większość mleczarni miała tę zyskowność w granicach zero. Krótko mówiąc wiązała koniec z końcem - mówił dla TVP 1 Czesław Cieślak z OSM w Kole.

Mleczarnie więc w obliczu obecnej koniunktury myślą o inwestycjach lub już je realizują. Stąd nie podoba im się możliwość okresowych ograniczeń dostaw prądu. Tymczasem ministerstwo energii wytypowało te zakłady do przymusowego ograniczania zużycia elektryczności w przyszłości, w niektórych przypadkach nawet o 30 proc.

Spółdzielnie mleczarskie nie chcą tego zaakceptować. Stąd w tej sprawie trwają rozmowy z ministerstwem, które jak informuje TVP 1 są już na ostatniej prostej.

przetwory mleczne, mleko, ceny, skup

Ceny przetworów mlecznych znacznie wyższe niż przed rokiem

Światowe ceny produktów mleczarskich we wrześniu były o 27 proc. wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Najbardziej wzrosła cena masła, które podrożało o 55 proc.    Agro Days, którego pierwsza edycja odbyła...

- Spółdzielnia jest własnością rolnika i dziś zarząd może będzie musiał podejmować takie decyzje, że w ilości 60 procent kupi mleko od rolnika, bo taki przydział mocy będzie miała dana spółdzielnia - mówił dla TVP 1 Wojciech Wilamowski, producent mleka z powiatu sierpeckiego oraz przedstawiciel Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Zakłady mleczarskie wiedzą o możliwościach ograniczania dostaw prądu od 2015 roku kiedy to wskutek złych warunków pogodowych elektrownie produkowały mniej energii.

Przedstawiciele mleczarni od samego początku krytykowali ten pomysł. Ich zdaniem naraża on firmy na ogromne straty i marnowanie surowca, który musi być na bieżąco przetwarzany.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA