Mleko we wrześniu było droższe niż w sierpniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-10-2017,15:30 Aktualizacja: 24-10-2017,9:55
A A A

Cena mleka we wrześniu według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 1,44 złotych za litr i była wyższa o 29,6 proc. niż we wrześniu 2016 r. i o 3,8 proc. od ceny wypłaconej w sierpniu.

Mleczarnie w dwóch województwach w Polsce płaciły we wrześniu powyżej 1,5 zł za litr mleka, a w dziewięciu powyżej 1,4 zł/za litr.

Producenci mleka z Podlasia oraz z woj. warmińsko-mazurskiego otrzymywali za swój surowiec najwięcej. W obu przypadkach mleczarnie płaciły rolnikom 1,51 zł za litr.

"Bądź świadomy - kupuj polskie", Polska Izba Mleka, Mlekosławni, produkty mleczarskie

Polska Izba Mleka zachęca do kupowania polskich produktów

"Bądź świadomy - kupuj polskie" to kampania zorganizowana przez Polską Izbę Mleka. Została ona sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka. Jej celem jest wskazanie Polakom powodów, dla których warto kupować krajowe mleko i...

Mleko kosztowało powyżej 1,4 zł za litr w dziewięciu województwach. Takie stawki producentom tego surowca płaciły zakłady w woj. lubelskim, pomorskim (1,47 zł/l), lubuskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, (1,45 zł/l), śląskim (1,44 zł/l) dolnośląskim (1,43zł/l) oraz opolskim i wielkopolskim (1,42 zł/l),

Mleko w czterech województwach kosztowało między 1,3-1,4 złotych za litr. Takie stawki otrzymywali rolnicy w woj. kujawsko-pomorskim (1,39 zł/l), podkarpackim (1,37 zł/l), świętokrzyskim (1,35 zł/l) oraz łódzkim (1,32 zł/l).

Mleczarnie w woj. małopolskim po raz kolejny płaciły najmniej. Nawet w sytuacji, kiedy średnia cena skupu mleka w Polsce przekraczała 1,44 zł/l tamtejsze zakłady za litr tego surowca płaciły zaledwie 1,27 złotych.

Mleko w krajach Unii Europejskiej we wrześniu tego roku kosztowało średnio 35,82 euro za 100 kg tj. około 1,52 za kilogram.

Ceny skupu mleka zależą w dużej mierze od ceny masła. Ta w Polsce wciąż trzyma wysoki poziom, choć jak informuje TVP 1 we Francji, gdzie spożycie mlecznego tłuszczu jest największe w Europie, produkt ten jest jeszcze droższy.

Masło w ciągu roku podrożało we Francji o aż o 60 procent i powoli staje się towarem luksusowym. Jego cena przekroczyła już 7 euro za kilogram. Od maja wciąż obserwowane są tam podwyżki.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA