Jak wykorzystać żyto w żywieniu krów?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-07-2024,17:05 Aktualizacja: 01-07-2024,17:06
A A A

Żyto z powodzeniem może być stosowane w dawkach dla krów w ilości 3-4 kg na sztukę na dzień oraz w mieszankach treściwych dla krów mlecznych w udziale 20-40% – mówi Marcin Kryger z Agrifirm.

Hodowcy bydła zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło".

stres cieplny, krowy mleczne, bydło mleczne, THI, wilgotność, żywienie, żwacz, białko, skrobia,

Krowy w stresie cieplnym jedzą mniej

Przegrzane krowy jedzą mniej paszy, co prowadzi do problemów zdrowotnych wynikających z niedoborów składników odżywczych, chorób i niższej wydajności mlecznej. W czasie letnich upałów należy szczególnie...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W kolejnej odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosił się do nas hodowca bydła mlecznego:

Jak wykorzystać żyto w żywieniu krów?

– Czy mogę wykorzystać żyto w żywieniu krów mlecznych w celu obniżenia kosztów paszy treściwej? Jeśli tak, to w jakiej maksymalnej ilości podawać śrutę z żyta krowom w laktacji? Czy jego udział nie wpłynie na obniżenie wydajności mlecznej? – pyta nasz czytelnik.

Wartość pokarmowa żyta w porównaniu z innymi zbożami dla przeżuwaczy (zawartość energii i białka) różni się bardzo nieznacznie, co sprawia, że zastąpienie jednego ziarna drugim w tej samej proporcji może odbywać się bez strat związanych z wynikami produkcyjnymi.

– Maksymalny udziału żyta w dawce pokarmowej krów zależeć będzie głównie od zawartości w niej łatwo rozpuszczalnych węglowodanów – mówi Marcin Kryger, kierownik ds. rozwoju produktów i wsparcia technicznego w dziale żywienia bydła Agrifirm.

Żyto zawiera dużo szybko rozkładalnej skrobi i już po około 4 godzinach jej 90-95% ulega rozkładowi w żwaczu.

Podawanie dużych ilości skrobi żwaczowej może prowadzić do ryzyka występowania kwasicy żwacza.

stres cieplny, krowy mleczne, bydło mleczne, THI, wilgotność, rozród, żywienie, produkcja mleka, nieszczelne jelito

Nadchodzą upały czyli najtrudniejszy czas dla wysokowydajnych krów

Stres cieplny w przypadku bydła mlecznego dotyka wszystkich grup produkcyjnych, a zwłaszcza najbardziej wydajnych krów. Krowy mleczne o wysokiej wydajności w laktacji charakteryzują się wyższą wydajnością metaboliczną. Wytwarzają one dwa...

Białko z żyta oraz innych zbóż charakteryzuje się niską zawartością lizyny i metioniny, dlatego zwiększając poziom zbóż w dawce pokarmowej dla krów, zwłaszcza wysokowydajnych, należy zwrócić szczególną uwagę na jej uzupełnienie odpowiednią jakością białka bogatego w te limitujące aminokwasy.

– Żyto z powodzeniem może być stosowane w dawkach dla krów w ilości 3-4 kg na sztukę na dzień oraz w mieszankach treściwych dla krów mlecznych w udziale 20-40%, w zależności od stosowanych receptur – mówi Marcin Kryger.

Warto wiedzieć, że na rynku coraz częściej spotykane są hybrydowe odmiany żyta, które charakteryzują się niższą zawartością substancji antyżywieniowych i mikotoksyn.

W celu jak najlepszego wykorzystania ziarna żyta, w całej dawce pokarmowej dla krów najlepiej skonsultować się z doradcą żywieniowym, który dokładnie ją zbilansuje.

– Wysokobiałkowy koncentrat MilkStar 40 bypass Amino jest przeznaczony dla krów mlecznych o najwyższym potencjale produkcyjnym. Surowce wykorzystane do produkcji wpływają pozytywnie na ilość paszy pobranej przez zwierzęta, strawność, a tym samym poprawiają wykorzystanie składników pokarmowych – podsumowuje Marcin Kryger.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA