Żywienie bodźcowe macior i loszek. Porada od Josery

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-03-2024,10:05 Aktualizacja: 16-03-2024,7:03
A A A

Flushing, czyli żywienie bodźcowe lub podkarmianie, ma na celu pokrycie deficytu składników odżywczych u macior po okresie laktacji.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów. W tym celu przysyłają pytania do naszej redakcji lub publikują je w mediach społecznościowych.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

lochy, loszki, hodowcy świń, szczepienia, żywienie, socjalizacja, Olga Kamińska, pierwiastki, Hoduj z Głową Świnie

Lochy potrzebują obecności człowieka

Maciory bez odpowiedniej interakcji z opiekunem oraz reakcji człowieka na ich poszczególne zachowania, nie będą prawidłowo funkcjonować. Hodując świnie, musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Maciory i loszki są bardzo towarzyskie...

– Jakie znaczenie ma pasza flushingowa w żywieniu macior? Kiedy i przez jaki okres należy stosować taką mieszankę oraz z jakich komponentów powinna się ona składać? Czy trzeba ją podawać także loszkom? – pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada m.in. przedstawiciel firmy Josera Przemysław Marchlewski, kierownik ds. sprzedaży produktów dla trzody chlewnej.

– Flushing, czyli żywienie bodźcowe lub podkarmianie, ma na celu pokrycie deficytu składników odżywczych po okresie laktacji. Poprawa wyników rozrodczych loch przekłada się na liczebność miotów, a co za tym idzie, liczbę prosiąt, które samica musi wykarmić w tym czasie – mówi Przemysław Marchlewski.

Maciory są często po okresie karmienia w złej kondycji, co prowadzi do owulacji mniejszej liczby komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia oraz zwiększenia procesu zamierania zarodków. Przekłada się to bezpośrednio na liczebność kolejnego miotu.

stereotypie u świń, maciory, lochy, pierwiastki, prosięta, kronizm, kanibalizm, infantofobia, Hoduj z Głową Świnie

Skąd się biorą stereotypie u świń?

Świnie przejawiają swoje negatywne emocje przez frustrację lub strach wywołujący agresję. Stanowią one źródło stereotypii, czyli zachowań, które nie są dla nich naturalne. Stereotypie to zachowania odbiegające od wzorca dla danego...

Flushing ma poprawić stan lochy i zwiększyć liczbę owulowanych komórek. Zabieg ten polega na dostarczeniu maciorom wysokiego poziomu energii, a także białka i składników mineralnych w ciągu kilku dni przed wystąpieniem rui.

Wartość energetyczną dawki możemy poprawić przy użyciu specjalnych dodatków bogatych w cukry proste. Aby zwiększyć jej pobranie, stosuje się często wprowadzenie trzech odpasów dziennie.

Optymalnym terminem rozpoczęcia żywienia bodźcowego jest 10-14 dni przed wystąpieniem rui. W przypadku loszek obfitsze żywienie należy rozpocząć na około 14 dni przed pierwszym kryciem.

Paszę flushingową każdy może przygotować we własnym zakresie. Wystarczy wymieszać w proporcji 1:1 glukozę oraz mączkę rybną.

Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Złe informacje dla hodowców świń

Cena tuczników po raz kolejny na niemieckiej giełdzie VEZG nie zmieniła. Nadal wynosi ona 2,20 euro za kg w klasie E, tj. 9,44 zł. – Stawki, jakie rozpatrywano w tym tygodniu, mieściły się w przedziale 2,20-2,25 euro, a więc na ten...

– Firma Josera szczególnie poleca Megajoule, który zawiera wysoki udział łatwo przyswajalnej energii i tłuszczu. W swoim składzie zawiera suszoną serwatkę (filtrat serwatki w proszku), poekstrakcyjną śrutę lnianą, kiełki kukurydziane (bez GMO) i rafinowany tłuszcz roślinny – mówi Przemysław Marchlewski dodając:

- Jej udział w paszy pełnoporcjowej dla loch przed kryciem wynosi 5-10%.

Całą wypowiedź eksperta znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2024. ZAPRENUMERUJ

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA