Guzowata choroba skóry bydła puka do Polski. Rolnicy są pełni obaw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2017,9:35 Aktualizacja: 22-11-2017,9:56
A A A

ASF spustoszył gospodarstwa na wschodzie Polski, grypa drobiu jest w odwrocie, ale nadal straszy. Czy rolnicy muszą obawiać się kolejnych masowych schorzeń zwierząt? - Guzowata choroba skóry u bydła to będzie następny problem - mówi wiceminister Ewa Lech.

Posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa poświęcone afrykańskiemu pomorowi świń przyniosło ożywioną dyskusję i wiele krytycznych głosów pod adresem rządzących w kwestii pomocy dla rolników. Gospodarze wyrażali też obawy, że zwierzęta hodowlane mogą dotknąć kolejne schorzenia.

mastitis, bydło, bydło mleczne, choroby metaboliczne, choroby krów mlecznych

Choroby krów mlecznych to wyzwanie dla każdego hodowcy

13 listopada w Tarłowie (powiat opatowski, województwo świętokrzyskie) lekarz weterynarii Piotr Rodek zorganizował wspólnie z Wielkopolskim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt oraz firmami Vetoquinol i VetExpert, szkolenie dla...

- Jakie jeszcze choroby wymyślicie? Jakie jeszcze będą choroby przyniesione na nasze zwierzęta? Nie wiem, skąd przywleczone, może z Syrii - grzmiał rolnik Józef Andrysiów. Jak zaznaczał, boi się, że choroby rozniosą się na bydło i owce. - Choroby kur już są. Ludzie też już są chorzy - mówił.

- My sobie chorób nie wymyślamy - odpowiadała wiceszefowa resortu. - Ale jeżeli pan pyta o choroby, to odpowiem, że puka do nas guzowata choroba skóry u bydła. To będzie następny problem. Mam nadzieję, że nieprędko. Ta choroba nie jest czymś, co sobie wymyślamy, tylko będzie realnym zagrożeniem - ostrzegała.

Jest to wysoce zakaźna choroba bydła w niektórych przypadkach skutkująca padaniem osobników. Na skórze często występują zmiany pod postacią twardych bolesnych guzków z martwicą w części środkowej. Wywołujący ją wirus może rozprzestrzeniać się przez wydzieliny zarażonych zwierząt oraz owady krwiopijne z komarami na czele. Wśród następstw zakażenia można wymienić m.in. ronienia u samic i niepłodność wśród samców.

Polska jest póki co wolna od choroby guzowatej skóry bydła. W razie jej zawleczenia do naszego kraju będzie podlegać zwalczaniu urzędowemu. - A co nas czeka w tym roku? Czego się bardzo boimy? To jest grypa ptaków. Także proszę państwa, mamy dużo problemów do rozwiązania. W naszej opinii robimy, co możemy – podkreślała wiceminister Lech.

Grypa ptaków jest w ostatnim czasie w odwrocie (nie było nowych ognisk), ale jesienne i zimowe miesiące ze względu na niskie temperatury i wilgotność sprzyjają przeżywalności powodującego schorzenie wirusa.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA