Dlaczego trudno klonować zwierzęta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: D. Chełstowska | hoduj@apra.pl
29-01-2017,17:45 Aktualizacja: 29-01-2017,20:11
A A A

To już 20 lat minęło, odkąd owca Dolly została sklonowana w Szkocji – wciąż jednak klonowanie ssaków pozostaje wyzwaniem. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z USA oraz Francji dotyczące ekspresji genów w procedurach projektowania klonów wskazuje, dlaczego większość ze sklonowanych zarodków i tak obumiera.

Dolly sklonowano z wykorzystaniem techniki „transferu jądrzastych komórek somatycznych”, polegającej na przeniesieniu jądra dojrzałej (w pełni wykształconej) komórki do niezapłodnionej komórki jajowej, z której usunięto jądro i poddanej następnie drążeniu strumieniem elektrycznym, aby pobudzić wzrost takiej komórki. Takie zarodki przenosi się do organizmu matki-biorczyni, w której klony rozwijają się aż do urodzenia.

Klonowanie bydła to ważna z rolniczego punktu widzenia technologia, którą można stosować do badania procesów rozwojowych u ssaków, lecz jej efektywność pozostaje na niskim poziome – zwykle mniej niż 10% sklonowanych zwierząt przeżywa do porodu. Śmiertelność sklonowanych organizmów to wynik zamierania zarodków, defektów pojawiających się podczas implantacji albo wykształcania się nieprawidłowego, wadliwego łożyska.

odchów cieląt Kraków

Jak odchować cielęta?

Głównym tematem konferencji, która odbędzie się 9 marca 2017 roku w Krakowie, będzie odchów cieląt. Organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy, a całemu przedsięwzięciu kierowniczy prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski z Katedry...

Sekwencjonowanie RNA uwidacznia problemy z ekspresją genów u klonów

W badaniu opublikowanym 8 grudnia w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” profesor Harris Lewin, University of California, Davis, Department of Evolution and Ecology, oraz współautorzy z Francji i USA wykorzystali technikę sekwencjonowania RNA, aby przyjrzeć się ekspresji genów u sklonowanych krów i potencjalnie lepiej zrozumieć mechanizmy molekularne powodujące wysoki odsetek ronień sklonowanych zarodków/płodów. To badanie podsumowuje dwunastoletnią współpracę i łączy wiedzę francuskich naukowców w zakresie klonowania i biologii rozrodu z amerykańskimi doświadczeniami w dziedzinie genomiki funkcjonalnej.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA