Cena żywca wołowego spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-03-2020,12:30 Aktualizacja: 27-03-2020,12:07
A A A
Koronawirus wywołał wyraźne problemy z eksportem żywności, w tym mięsa wołowego. Trudna sytuacja spowodowała, że ceny żywca w ciągu tygodnia spadły niemal o 3%.
 
Ceny zakupu żywca wołowego w dniach od 2 do 8 marca bieżącego roku wynosiła w kraju 6,32 zł za kg i była o 1 grosz za kg wyższa niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie żywiec potaniał o 3% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. 
 
Zakłady mięsne na początku marca sprzedawały kompensowane ćwierćtusze wołowe z buhajków do 2 lat średnio po 12,77 zł za kg. Cena ta była o 1% niższa niż przed miesiącem oraz o 4% niższa niż przed rokiem - podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
 
wołowina kulinarna, produkcja wołowiny, opas bydła limousine, gospodarstwo Balin

Ekspert w produkcji wołowiny

Opasem bydła zajmuje się od 17 lat, a jego stado podstawowe liczy 260 krów rasy limousine. Oprócz tego rolnik posiada około 500 opasów w różnych kategoriach wagowych i specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości...
Cena kompensowanych ćwierćtusz wołowych z buhajków do 2 lat w dniach od 9 do 15 marca wynosiła średnio 12,72 zł za kg i była o 5 groszy za kg niższa niż na początku miesiąca. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ćwierci wołowe potaniały o 2,5%.
 
W połowie miesiąca żywiec wołowy kupowano przeciętnie w kraju po 6,10 zł za kg. To o 3% taniej niż tydzień wcześniej i niż przed miesiącem. Cena bydła rzeźnego była o 5% niższa niż przed rokiem.
 
Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała utrudnienia w eksporcie polskiej wołowiny szczególnie do Włoch i Hiszpanii. 
 
Jeśli kryzys będzie się pogłębiał, to w krótkim czasie niezbędne będą interwencje na rynku wołowiny. 
 
Zdaniem ekspertów z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego warto byłoby powalczyć o otwarcie rynku tureckiego na eksport żywca wołowego i otwarcie rynku chińskiego dla polskiej wołowiny.
 
To rozwiązanie pozwoliłoby zmniejszyć nadwyżki wołowiny na unijnym rynku. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA