Przepisy przedłużające sprzedaż państwowej ziemi już obowiązują

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-05-2021,10:00 Aktualizacja: 30-04-2021,10:47
A A A

30 kwietnia weszła w życie ustawa przedłużająca o 5 lat (do 30 kwietnia 2026 r.) obowiązywanie zakazu sprzedaży ziemi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Sejm RP znowelizował przepisy ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw 17 marca 2021 r. Akt prawny został podpisany przez prezydenta 21 kwietnia - przypomina resort rolnictwa.

Dolnośląska Izba Rolnicza, przetargi na państwową ziemię, słupy na przetargach

"Słupy" na przetargach na ziemię? Izba: niech pokazują kwity

O tym, że w przetargach na dzierżawę ziemi z państwowego zasobu uczestniczą też osoby podstawione przez podmioty spoza środowiska rolniczego, mówi się nie od dziś. Dolnośląska Izba Rolnicza domaga się ulepszenia procedur. Wystąpienie DIR -...

Podstawową formą rozdysponowania państwowych nieruchomości rolnych pozostaje dzierżawa. Jak zaznaczono w komunikacie, "cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych, bowiem stwarza możliwość dogodnego sposobu użytkowania gruntów i budynków oraz nie wymaga angażowania przez dzierżawców znacznych środków finansowych – jak ma to miejsce w przypadku trwałego nabycia nieruchomości".

Jak podano, wstrzymanie sprzedaży nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele nierolne, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych oraz nieruchomości o powierzchni do 2 ha. Na sprzedaż takich nieruchomości nie jest i nie będzie dalej wymagane uzyskanie przez dyrektora generalnego KOWR zgody ministra rolnictwa.

Ustawa przewiduje ponadto jednoznaczne uregulowanie kwestii wstrzymania sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości, tak aby uniknąć pojawienia się ewentualnych wątpliwości w tym zakresie (wyraźne wskazanie, że wstrzymanie sprzedaży obejmuje również udziały we współwłasności).

Nowe przepisy doprecyzowują, że w składanym do ministra rolnictwa wniosku o wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości (ich części lub udziałów we współwłasności) z państwowych zasobów, dyrektor generalny KOWR wskazuje, jakie względy społeczno-gospodarcze uzasadniają sprzedaż nieruchomości lub ich części.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt