Nowelizacja ustawy biopaliwowej to zamach na rolnictwo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2016,9:15 Aktualizacja: 02-10-2016,9:27
A A A

Tak przynajmniej uważa Koalicja Na Rzecz Biopaliw, czyli związek branżowych organizacji.

- Projektu ustawy, z uwagi na jego obecny kształt, nie traktujemy inaczej jak swoistego rodzaju punkt wyjścia do dalszej debaty merytorycznej toczącej się również na forum parlamentu, do czego obecnie nawołujemy - zaznacza Adam Stępień.

Dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw podkreśla, że branża liczy na "pragmatyzm i efektywną obronę łańcucha wytwórczego biokomponentów" przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

rzepak, uprawa rzepaku, biopaliwa, żywność, Ministerstwo Energii

Branży biopaliw należy się wsparcie

Ponad 100 tysięcy gospodarstw rolnych w kraju uprawia obecnie rzepak. Wiele z nich wyspecjalizowało się w tej produkcji, zainwestowało w sprzęt i technologię. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaprzepaścić rozwoju tego sektora złymi rozwiązaniami...
Zwłaszcza, iż kwestia biopaliw i zgubnych skutków nowelizacji ustawy biopaliwowej stała się przedmiotem niedawnych obrad oraz oficjalnego stanowiska Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie, (ciała doradczego dla resortu, złożonego z przedstawicieli ponad 100 organizacji branżowych).

Juliusz Młodecki, prezes Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zwraca uwagę na obniżkę Narodowego Celu Wskaźnikowego z 7,8 proc. na 2017 rok (tak zapisano w obecnie obowiązującym rządowym rozporządzeniu) do dotychczasowego poziomu 7,1 proc., co zawarto w projekcie nowelizacji ustawy.

Ponadto przewidziano tam zastosowanie mechanizmu tzw. podwójnego naliczania, umożliwiającego uznanie wkładu biopaliw wyprodukowanych z odpadów za dwukrotnie wyższy w stosunku do rzeczywistego.

- Łącznie skutek będzie taki, że matematyczne działania wprowadzane ustawą doprowadzić mogą do obniżenia rzeczywistej wartości NCW o 1/3 w stosunku do praktycznej wartości wskaźnika w ostatnich latach. Dlatego Koalicja Na Rzecz Biopaliw ocenia te rozwiązania jako zamach na rynek rolny. Jak bowiem inaczej nazwać propozycję zmierzającą do utraty rynku dla nawet 1 mln ton rzepaku? - pyta Młodecki.

produkcja biopaliw w polsce, Adam Stępień, Krajowa Izba Biopaliw

W branży biopaliw zajdą duże zmiany. Rolnicy czekają na nowe regulacje

Rynek biopaliw w Polsce czekają duże wyzwania. Branża liczy więc na rządowe wsparcie w związku z wdrażaniem unijnej dyrektywy ILUC oraz na zrównanie stawki podatku VAT na olej rzepakowy niezależnie od jego przeznaczenia. - Propozycja rządowa...
Wielu rolników w ostatnich latach inwestowało w uprawę rzepaku. Zajmuje się tym ok. 100 tysięcy gospodarstw w kraju.

- Zasiewy rzepaku ozimego, które będą decydować o podaży nasion w 2017 roku za nami, więc propozycja obniżenia popytu na biodiesel wynikająca z projektu ustawy to krok do załamania opłacalności kolejnej branży rolniczej w Polsce. Jeśli te rozwiązania zostałyby przyjęte, wówczas będziemy musieli znacznie obniżyć poziom zasiewów rzepakiem, a w jego miejsce powrócą zapewne zboża, pogłębiając zapaść ekonomiczną w tym segmencie dodatkową podażą ziarna - przekonuje Szymon Kuczyński, wiceprezes Zarządu KZPRiRB.

Aspekt wielomilionowych start w kontekście planowanych przepisów podkreśla również Mariusz Szeliga, prezes zarządu PSPO. Przypomina, że branżowe firmy zatrudniają łącznie tysiące pracowników, a te fabryki są nierzadko największymi pracodawcami na danym terenie.

opryskiwacz, przygotowwyanie cieczy roboczej, mocznik

Dokarmianie jesienne rzepaku

Za standardowe uważa się obecnie dokarmianie dolistne rzepaku ozimego mikroelementami w okresie jesiennym. Zabieg wykonuje się najczęściej raz w fazie 4-8 liści rzepaku. W przypadku odmian mieszańcowych (heterozyjnych) wskazane może być jeszcze...
Poza tym każda z tłoczni współpracuje nawet z kilkoma tysiącami producentów rolnych, co przekłada się na przychody budżetowe z tytułu tej działalności liczone w dziesiątkach milionów złotych.

- To efekt rozwoju branży biopaliw w Polsce, który nie został uwzględniony w obecnym projekcie ustawy. Z perspektywy dołączonej do niego Oceny Skutków Regulacji mówi się jedynie o tym, jak biopaliwa obniżają konkurencyjność polskich koncernów paliwowych, co jest tym bardziej dziwne, że te same regulacje dotyczą wszystkich, a więc również podmioty zagraniczne operujące na rynku krajowym. Tym bardziej dziwi więc fakt, że miałoby się to odbyć kosztem jakże ważnej dla rolnictwa i obszarów wiejskich branży - wskazuje Mariusz Szeliga.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu