PIE: 123 mld dolarów rocznie wynoszą globalne straty rolnictwa spowodowane katastrofami naturalnymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2023,11:50 Aktualizacja: 19-10-2023,11:51
A A A

123 mld dol. rocznie wynoszą straty światowego rolnictwa spowodowane katastrofami naturalnymi – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Jak zaznaczył, za ponad 25 proc. strat odpowiadają ekstremalne temperatury.

Zgodnie z tygodnikiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowanym w czwartek, w ostatnich 50 latach częstotliwość ekstremalnych zjawisk naturalnych zwiększyła się czterokrotnie. Powołując się na Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zauważono, że w latach 70. w ciągu roku notowano średnio 100 klęsk żywiołowych. W ostatnich latach zjawiska powodujące nadzwyczajne zniszczenia oraz straty w światowym rolnictwie zwiększyły swoją częstotliwość do ok. 400 rocznie.

Tendencja jest rosnąca

"Światowe straty rolnictwa wyniosły 3,8 bln USD w ostatnich 30 latach. Średnio w ciągu roku było to 123 mld USD. Tendencja jest jednak rosnąca, a wzrost dotyczy pięciu głównych kategorii produktów rolniczych: zbóż, owoców i warzyw, mięsa i nabiału" – podało PIE.

Jak stwierdzono, w latach 1991-2021 Azja poniosła 45 proc. globalnych strat, co odpowiada kwocie 1,72 bln dolarów. Rolnictwo w obu Amerykach doznało szkód o wartości 828 mld dol. (22 proc. światowych strat), Europa 659 mld (17 proc.), a Afryka 578 mld (15 proc.). "Pod względem relacji strat do PKB najmocniej dotknięta została Afryka – niemal 4 proc." – podkreślono.

bezpieczeństwo żywnościowe świata, zmiany klimatu, ceny pszenicy, Zhang Tianyi, Wei Taoyuan

Zmiany klimatu poważnie zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu z dużym prawdopodobieństwem będą powodować gwałtowne skoki cen pszenicy oraz prowadzić do nierówności gospodarczych i zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego. Rosnące temperatury są szkodliwe dla...

Susze i powodzie niosą straty

Za ponad 25 proc. strat w rolnictwie odpowiadają ekstremalne temperatury. Jak wynika z analizy PIE, susze odpowiadają za niespełna 20 proc., a powodzie nieco ponad 15 proc.

"W 2022 r. 9,2 proc. światowej populacji było zagrożone głodem. ONZ szacuje, że może to być nawet 783 mln osób. Oznacza to wzrost liczby osób głodujących o 122 mln w porównaniu z 2019 r., w którym odsetek ten wynosił 7,9 proc." – poinformowało PIE.

Zaznaczono, że zmiany klimatu, konflikty zbrojne oraz utrzymujące się na świecie skutki pandemii COVID-19 to główne czynniki wpływające na globalny problem głodu i wyżywienia.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu