Dwa nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-10-2025,17:35 Aktualizacja: 21-10-2025,17:33
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Jedno z nich wybuchło w woj. wielkopolskim, a drugie w warmińsko-mazurskim. 
 
Ognisko nr 95 zostało wykryte 17 października 2025 r. w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Rogów w gminie Przykona w powiecie tureckim w woj. wielkopolskim, gdzie utrzymywano 10 594 kaczek rzeźnych. Próbki do badań pobrano dwa dni wcześniej, czyli 15 października.
 
Ognisko HPAI nr 96 stwierdzono 19 października 2025 r. w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Pozedrze w gminie Pozedrze w powiecie węgorzewskim w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie hodowano 10 705 indyków rzeźnych. Próbki do badań pobrano 17 października.
 
ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Sprawdź ceny skupu żywca drobiowego

Ceny zakupu żywca drobiowego w Polsce na przełomie września i października wykazywały niewielkie wzrosty dla większości monitorowanych gatunków. Wyjątek stanowiły indyki, które w ciągu tygodnia potaniały o 2 gr za kg.    W...
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 oraz rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687. 
 
Działania obejmują m.in.: zabicie i utylizację drobiu w zakładzie utylizacyjnym, oczyszczanie i dezynfekcję gospodarstw, prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego, wyznaczenie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych.
 
Od początku 2025 r. w Polsce potwierdzono już 96 ognisk HPAI u drobiu, 21 ognisk u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 38 ognisk u ptaków dzikich.
 
Od września 2025 r. w Unii Europejskiej stwierdzono 53 ogniska grypy ptaków u drobiu, z czego najwięcej w Niemczech (15), Hiszpanii (11) i Polsce (11). Kolejne ogniska wykryto m.in. we Włoszech, Bułgarii, Danii, Francji, Portugalii, na Litwie, w Niderlandach oraz Irlandii Północnej.
 

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2025

Hoduj z głową świnie:

-Prosięta to szczególna grupa wiekowa u świń

-Jedyna taka tuczarnia w hali łukowej

-Jak przygotować się na kontrolę z bioasekuracji?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2025

Hoduj z głową bydło:

-Jak nie zepsuć odchowu jałówek? Część 2

-Jakość pasz objętościowych to klucz do efektywnej produkcji mleka

-Znaczenie higieny udojowej w praktyce

PRENUMERATA