Zmiany klimatu poważnie zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Czechowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2022,13:40 Aktualizacja: 22-08-2022,13:44
A A A

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu z dużym prawdopodobieństwem będą powodować gwałtowne skoki cen pszenicy oraz prowadzić do nierówności gospodarczych i zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego.

Rosnące temperatury są szkodliwe dla plonów pszenicy. Tymczasem zbiory tego zboża silnie przekładają się na globalne bezpieczeństwo żywnościowe - informuje na łamach pisma "One Earth" międzynarodowy zespół badawczy.

Janusz Wojciechowski, Krajowy Plan Strategiczny dla WPR, dobrostan zwierząt

Komisarz pisze do rolników. Dziękuje za wkład w bezpieczeństwo żywnościowe

Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa w specjalnym liście dożynkowym podziękował polskim rolnikom za trud i wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i Europy. "Proszę przyjąć - i to nie tylko z okazji tradycyjnych dożynek wraz z...

Eksperci kompleksowo oszacowali wpływ zmian klimatycznych oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych na globalną podaż pszenicy i łańcuch popytu w świecie o 2 st. C cieplejszym od tego, w którym żyjemy obecnie.

Przeprowadzone analizy wykazały, że tzw. efekt nawożenia CO2, czyli zjawisko wynikające z tego, że ekosystemy pochłaniają ok. 1/4 całego emitowanego przez nas dwutlenku węgla, pozwala nieco zniwelować stres temperaturowy w uprawach, co w rezultacie przekłada się na nieco większe plony pszenicy.

Niestety, wzrost globalnych plonów tego zboża niekoniecznie prowadzi do niższych cen na rynkach. Wyniki modelowania sugerują, że skoki stawek staną się częstsze i wyższe w miarę ocieplania się klimatu, wywierając dodatkową presję ekonomiczną na społeczeństwa.

- Ten wynik wydaje się być sprzeczny z intuicją, ale to tylko pozory. Przewiduje się, że plony pszenicy wzrosną w krajach ją eksportujących, położonych na dużych szerokościach geograficznych, ale wykażą znaczny spadek w krajach importujących pszenicę, na niskich szerokościach geograficznych - mówi dr Zhang Tianyi, główny autor badania, agrometeorolog z Chińskiej Akademii Nauk.

bezpieczeństwo żywnościowe,  Henryk Kowalczyk, zapasy mąki, cena cukru

Kowalczyk: żywności nam wystarczy, produkujemy więcej niż spożywamy

Mąki nam nie zabraknie, mamy odpowiednie ilości zapasów cukru. Jesteśmy bezpieczni żywnościowo - zapewnił po raz kolejny Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Szef resortu rolnictwa w Polskim Radiu 24 pytany był, czy cena 9-10 zł za kg cukru...

Polityka liberalizacji handlu przy ociepleniu klimatu o 2 st. C mogłaby ustabilizować lub nawet poprawić dochody rolników w krajach eksportujących pszenicę, ale zmniejszyłaby zarobki tych, którzy żyją w państwach importujących zboża.

- To z kolei potencjalnie spowodowałyby większą lukę dochodową, tworząc nową nierówność ekonomiczną między krajami importującymi i eksportującymi pszenicę - uważa dr Wei Taoyuan z CICERO Center for International Climate Research.

Jego zdaniem większe uzależnienie od importu mogłoby obniżyć wskaźnik samowystarczalności krajów słabiej rozwiniętych oraz importujących zboża, powodując w dłuższej perspektywie "błędny negatywny cykl".

"Nasze badanie podkreśla, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia zupełnie nowych, skutecznych środków w polityce liberalizacji handlu. Tylko tak uda się uchronić przemysł spożywczy w krajach importujących, wspierać odporność i zwiększać globalne bezpieczeństwo żywnościowe w obliczu zmian klimatycznych" -podsumowują autorzy pracy.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!