Właściciel gospodarstwa stanie przed sądem. Grozi mu wysoka grzywna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-10-2017,13:00 Aktualizacja: 20-10-2017,13:22
A A A

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli gospodarstwa rolnego w woj. kujawsko-pomorskim zatrzymali pięcioro nielegalnie tam pracujących obywateli Ukrainy. Właściciel odpowie za to przed sądem.

Dwaj mężczyźni i trzy kobiety w wieku 21-54 lat zajmowali się pracami polowymi bez wymaganych zezwoleń i oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Pracodawca nie zawarł ponadto z cudzoziemcami umów o pracę czy też umów cywilno-prawnych w wymaganej formie.

straż graniczna, cudzoziemcy, nielegalna praca w gospodarstwie, praca dla obcokrajowców, ukraina

Rolnicy zatrudniają na lewo obcokrajowców. Brakuje rąk do pracy

Gospodarzom w całej Polsce coraz trudniej utrzymać i znaleźć pracowników sezonowych. Nielegalnie zatrudniają więc obcokrajowców, za co można stanąć przed sądem. Mimo ryzyka takich przypadków nie brakuje. Funkcjonariusze...

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej poinformował, że w związku z popełnionym wykroczeniem wobec Ukraińców zastosowano "środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia". Z kolei po analizie zebranego materiału wydano decyzje jednak zobowiązujące cudzoziemców do powrotu do ojczyzny w terminie 30 dni z zakazem ponownego wjazdu do Polski przez rok.

"Wobec pracodawcy, który nie dopełnił formalności prawdopodobnie zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Za naruszenie przepisów art. 120 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, mężczyzna może zostać ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. złotych" - czytamy w komunikacie NOSG.

Od 1 września powiatowe urzędy pracy nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących jej wykonywanie po 31 grudnia 2018 r. A to oznacza, że od tego dnia do końca grudnia możliwe będzie rejestrowanie oświadczeń przewidujących pracę cudzoziemca nie dłużej niż do końca 2018 r. (na okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy).

obcokrajowcy, zatrudnienie obcokrajowców, pracownicy sezonowi, rolnictwo, praca w gospodarstwie

Obcokrajowcy popracują przy polskim bydle

Cudzoziemcy, dla których wydawane będą zezwolenia na pracę sezonową będą mogli zajmować się chowem i hodowlą bydła mlecznego. Rząd pracuje nad stworzeniem listy działalności sezonowych. W kwestii zatrudniania pracowników (zwłaszcza...

Jest to związane z wejściem w życie ustawy z 20 lipca o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (i stopniowym wygaszaniem możliwości pracy cudzoziemców na zasadach określonych w rozporządzeniu w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę).

"Od 1 stycznia 2018 r. oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi będą rejestrowane tylko w przypadku prac nie-sezonowych. Jednocześnie będzie możliwość ubiegania się o wydanie zezwolenia na pracę sezonową (do 9 miesięcy w roku kalendarzowym). Nadal sprawy te będą prowadziły powiatowe urzędy pracy" - podało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu