Wody termalne dla samorządów. Dofinansowanie dla kolejnych gmin na odwierty badawcze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2023,8:25 Aktualizacja: 28-11-2023,9:39
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otrzymał pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie dofinansowania 30 nowych otworów geotermalnych na terenie całego kraju w ramach II naboru wniosków w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

„Rozwój geotermii będącej odnawialnym źródłem energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Geotermia to potencjał, który powinny wykorzystywać samorządy. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspierają tego typu projekty. Programy priorytetowe cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego ogłaszamy zwiększenie budżetu w naborze programu ‘Udostępnianie wód termalnych w Polsce’" - mówił w trakcie konferencji Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska i jednocześnie główny geolog kraju.

geotermia, Mariusz Orion Jędrysek, ministerstwo środowiska, zasoby naturalne Skarbu Państwa

Polska inwestuje w geotermię. Będą wiercić i szukać cieplnych źródeł

- Polska jest na granicy dwóch płyt tektonicznych: gorącej zachodnioeuropejskiej i chłodnej wschodnioeuropejskiej. I na tej granicy i na południu Sudetów mamy znaczące strumienie cieplne, choć dość niejednorodne - uważa Mariusz Orion...

Odwierty w 12 województwach

Jak podkreślał, celem programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego poprzez dofinansowanie wykonania nowych otworów geotermalnych w lokalizacjach, które dają największe szanse na ujęcie wód termalnych o parametrach pozwalających na ich późniejsze wykorzystanie w ciepłownictwie. Odwierty dofinansowane przez NFOŚiGW będą wykonywane w 12 województwach.

„Przed ogłoszeniem II naboru, w celu wsparcia przyszłych beneficjentów w podjęciu decyzji na temat zasadności aplikowania o dofinansowanie w programie, uruchomiony został mechanizm wsparcia samorządów w postaci bezpłatnych, wstępnych opinii na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych we wskazanej lokalizacji, wykonywanych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. W okresie od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. o opinię na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych w gminach wystąpiło łącznie 219 gmin” - poinformował resort klimatu i środowiska.

oze, odnawialne źródła energii, raport, badanie, postawy ekologiczne, energetyka, energia

Około 80 proc. badanych Polaków uważa, że nasza energetyka powinna opierać się na OZE

Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, wskazuje tak 79 proc. badanych - wynika z raportu "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023". 81 proc. uważa, że polska energetyka powinna opierać się na OZE. To o...

Dostaną 428 mln zł wsparcia

Jak dodał w wydanym komunikacie, dzięki finansowemu wsparciu na łączną kwotę 428 mln zł ze środków własnych NFOŚiGW, w ramach II naboru programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, odwierty zostaną wykonane w miastach lub gminach: Jelenia Góra, Legnickie Pole (woj. dolnośląskie), Kruszwica, Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie), Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie), Koluszki, Moszczenica (woj. łódzkie), Kraków, Brzesko (woj. małopolskie), Lesznowola, Grójec, Błonie, Jabłonna, Nowy Dwór Mazowiecki, Stare Babice, Serock, Sierpc (woj. mazowieckie), Nysa (woj. opolskie), Narol (woj. podkarpackie), Chojnice (woj. pomorskie), Końskie, Łopuszno, Radoszyce (woj. świętokrzyskie), Kalisz, Kazimierz Biskupi, Września (woj. wielkopolskie), Barlinek, Myślibórz, Szczecin, Police (woj. zachodniopomorskie).

W ramach I naboru wniosków w programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” wsparcie w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych na łączną kwotę 229,2 mln zł otrzymało 15 gmin lub miast (Gąsawa, Jasienica, Wągrowiec, Trzebnica, Oława, Łowicz, Otwock, Wołomin, Inowrocław, Piastów, Gniezno, Żyrardów, Głuszyca, Dębno, Smyków).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama