Dotacje z poślizgiem. Resort klimatu zapowiada udrożnienie programu "Czyste Powietrze"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2024,19:00 Aktualizacja: 11-01-2024,19:05
A A A

NFOŚiGW ma ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z programu "Czyste Powietrze" - poinformował w czwartek resort klimatu. Jednocześnie zapewnił, że intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu i znalezieniem odpowiednich środków.

Resort klimatu i środowiska przyznał w czwartek w komunikacie, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji z programu "Czyste Powietrze". "Poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program, stąd wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW" - napisano w komunikacie.

arimr, agencja, nabór, wnioski

Biogazownie, fotowoltaika, docieplenie budynków gospodarskich - na horyzoncie nabór wniosków

Zainteresowani inwestowaniem w biogazownie rolnicze, mikroinstalacje produkujące energię z promieniowania słonecznego czy rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw będą od 25 stycznia mogli starać się o przyznanie wsparcia....

"To brak wyobraźni i życie na kredyt"

Oświadczono, że w pierwszym tygodniu stycznia br. resort otrzymał informację z Funduszu o zaległościach wypłat dotacji z programu "Czyste Powietrze". "W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich" - wyjaśniono.

Cytowana w komunikacie szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że opisana sytuacja wynika z "blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych". "To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy" - dodała Hennig-Kloska.

Wiceminister Urszula Zielińska zapewniła z kolei, że resort intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu. "Musimy ustalić kwestie prawne i znaleźć pieniądze. Każdego tygodnia NFOŚ nie wypłaca około 100 mln zł" - dodała.

mój prąd, minister, moskwa, ministerstwo klimatu i środowiska, energia, prąd, fotowoltaika, oze

Rozważasz fotowoltaikę w swoim gospodarstwie? Budżet "Mojego prądu" większy o 450 mln zł

Zainteresowanie dofinansowaniem dla osób, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazywać do sieci energetycznej, jest bardzo duże. Program „Mój Prąd” wspiera rozwój energetyki...

Ograniczenia wypłat we wszystkich regionach

Ministerstwo przekazało, że "w następnych dniach" przekaże informacje o stanie prac nad udrożnieniem programu "Czyste Powietrze". Jak wyjaśniono, opóźnienia w wypłatach dotacji pojawiły się w pierwszej połowie grudnia. Problem dotknął w pierwszej kolejności wojewódzkiego funduszu w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu. Dodano jednak, że we wszystkich wojewódzkich funduszach występują ograniczenia wypłat dotacji.

Poinformowano ponadto, że na rozpatrzenie czeka obecnie 23 tys. wniosków, a średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru (od 3 stycznia 2023 r.) to 41 tys. zł.

Program "Czyste Powietrze" – z budżetem 103 mld zł – to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

Na początku stycznia NFOŚiGW informował, że w programie złożono ponad 758 tys. wniosków na kwotę dofinansowania przekraczającą 21 mld 675 mln zł. Podpisano też ponad 647 tys. umów na ponad 17,1 mld zł dofinansowania, a beneficjentom wypłacono ponad 8,5 mld zł. 

Poleć
Udostępnij