W całym kraju masowo giną sosny i świerki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2016,14:15 Aktualizacja: 12-07-2016,14:32
A A A

Z powodu braku wody - giną sosny i świerki. Tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi obszar zamierania tych drzew obejmuje ok. 3,8 tys. ha. Problem dotyczy także innych regionów Polski.

- Zamieranie sosny jest bardzo raptownym i intensywnym zjawiskiem. Objawia się nagłym obumieraniem igieł i ich brunatnieniem. Leśnicy obserwują, że zamierają drzewa sosny i świerka głównie w wieku powyżej 60 lat, przede wszystkim na terenach nadleśnictwa spalskiego i skierniewickiego - poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiej RDLP Hanna Bednarek-Kolasińska.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, kbw, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, IUNG

Susza obejmuje już 17 procent gmin

Susza rolnicza pogłębia się i obecnie występuje w 17 proc. gmin (428 gmin ) w kraju na terenie 10 województw. Niedobór wody najbardziej dotyka zboża jare - informuje w najnowszym raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa....
Jak wyjaśniła, charakterystyczne jest to, że obumierają głównie drzewa rosnące na żyznych, dobrych siedliskach, gdzie sosny wytworzyły płytki system korzeniowy.

Przez wiele lat miejsca te obfitowały w wodę i drzewa nie musiały budować silnego palowego korzenia, który docierałby do głębiej położonych podziemnych zasobów wodnych.

Ostatnie lata charakteryzują długotrwałe susze i bezśnieżne zimy, co oznacza niedostatek wody w warstwach, do których docierają korzenie sosen. Leśnicy zauważyli, że zamieranie drzew jest najbardziej widoczne na granicy polno-leśnej, w odległości do ok. 50 m od pól w głąb lasu i na wystawie południowej – odwodnieniu tych stref sprzyja większe ich przewietrzenie i intensywne nasłonecznienie.

susza rolnicza, niedobór wody, mazowsze,  płońsk

Rolnicy coraz bardziej boją się suszy

- Nie wszystkie gospodarstwa przetrwają, jeśli nastąpi podobna susza jak w zeszłym roku - mówią rolnicy spod Płońska na Mazowszu.   - Do strachliwych nie należę, ale tym razem naprawdę się boję - mówi spotkany na polu przy drodze...
- Osłabione i zamierające drzewa stają się bazą żerową dla szkodników wtórnych, czyli cetyńca większego, rytownika dwuzębnego, przypłaszczka granatka. Opanowane przez szkodniki drzewa muszą być wycięte; ten proces już trwa - wyjaśniła rzeczniczka łódzkiej RDLP.

Susza szkodzi także młodnikom i leśnym uprawom. Leśnicy z Łódzkiego zauważyli, że osłabione niedoborem wody młode drzewka atakują owady: smolik znaczony i rytownik dwuzębny. Zasiedlone przez nie drzewa są usuwane i utylizowane, by zapobiec dalszej ekspansji szkodników.

Według Bednarek-Kolasińskiej, zamieranie sosnowych drzewostanów to problem dotyczący nie tylko regionu łódzkiego. Powierzchnię osłabionych przez suszę lasów ocenia się w całym kraju na ponad 30 tys. ha. Sosny giną na terenach administrowanych przez katowicką, wrocławską, lubelską oraz poznańską RDLP.

Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie

Lasy Państwowe posadzą pół miliarda drzew rocznie

500 milionów młodych drzew jest średnio sadzonych każdego roku na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Tegoroczna akcja odnowienia, czyli sadzenia młodego pokolenia lasu, już ruszyła. "W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów...
O skali zjawiska świadczy fakt, że tylko w pierwszym kwartale tego roku pozyskano w kraju łącznie 520 tys. m sześc. martwych i obumierających drzew (tzw. posusz) sosnowych (bez wywrotów i złomów), co stanowi 85 proc. posuszu sosnowego pozyskanego w całym roku 2015.

Bednarek-Kolasińska podała, że leśnicy dopatrują się przyczyn zjawiska w zmianach klimatycznych, takich jak suche lata z wysokimi temperaturami i bezśnieżne zimy, które prowadzą do deficytu wody.

Potwierdzeniem ich obserwacji są dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z których wynika m.in. że w marcu br. stan lustra wód gruntowych był o 50 proc. niższy niż o tej samej porze w ubiegłym roku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu