Lasy Państwowe posadzą pół miliarda drzew rocznie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2016,12:50 Aktualizacja: 30-03-2016,13:45
A A A

500 milionów młodych drzew jest średnio sadzonych każdego roku na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Tegoroczna akcja odnowienia, czyli sadzenia młodego pokolenia lasu, już ruszyła.

"W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zostanie posadzonych 22 mln drzew - przede wszystkim sosen (8,5 mln) i dębów (8 mln) oraz buków (1,8 mln) i świerków (1,5 mln)" - podaje leśne przedsiębiorstwo.

Roboty związane z nasadzeniami rozpoczęli także pracownicy Nadleśnictwa Gdańsk (RDLP w Gdańsku), gdzie zaplanowano posadzenie ok. 235 tys. drzewek (aż ponad 80 proc. to dęby). Wyrastać też tam mają sosny, buki i świerki.

lasy państwowe, budżet, spzredaż drewna

Lasy Państwowe chcą zmiany przeznaczenia daniny budżetowej

Lasy Państwowe chcą, by część przychodów ze sprzedaży drewna, która teraz trafia do budżetu państwa, przeznaczana była m.in. na wspólne inwestycje z samorządami, czy rozwój turystyki - powiedział PAP dyrektor generalny...

"Od ponad dziesięciu lat jest sadzonych znacznie więcej gatunków liściastych niż iglastych. Leśnicy przebudowują lasy jednogatunkowe na mieszane bowiem takie urozmaicenie zwiększa odporność drzewostanu. Co ważne, sadzą tylko te gatunki, które "pasują" przyrodniczo do danego miejsca. Zastąpią one drzewa pozyskane w ramach planowanych cięć. Warto wiedzieć, że w miejscu wyciętego drzewa sadzi się około 13 młodych" - podkreślają Lasy Państwowe.

Pracownicy LP coraz częściej stosują również odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów. "Jest to przykład naśladowania w lasach gospodarczych procesów zachodzących w lasach naturalnych. Takie postępowanie w leśnictwie określa się jako półnaturalną hodowlę lasu, będącą jednym z elementów realizowanego polskiego leśnictwa ekologicznego. I tak olsztyńscy leśnicy posadzą nowy las na powierzchni 4.400 ha, ale aż 880 ha to właśnie odnowienia naturalne" - podają leśnicy.

Przy okazji warto wspomnieć o różnicy w pojęciach. Sadzenie lasu tam, gdzie już rósł to odnowienie. A sadzenie lasu tam, gdzie go wcześniej nie było, to zalesienie, które dzięki unijnym dofinansowaniom coraz częściej stosują rolnicy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu