Rolnicy nie będą mogli czasowo wyrejestrować ciągnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2018,11:55 Aktualizacja: 17-01-2018,14:24
A A A

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie przewiduje w najbliższym czasie zmian w przepisach dotyczących czasowego wyrejestrowywania pojazdów. Tak wynika z odpowiedzi na wniosek złożony przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Dokument dotyczył zmiany przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, by umożliwić czasowe wyrejestrowanie ciągników i przyczep rolniczych. Samorząd rolniczy motywował taką prośbę m.in. rosnącymi ciągle składkami obowiązkowego ubezpieczenia (OC), na których gospodarze mogliby okresowo oszczędzać i obowiązującymi już takimi rozwiązaniami np. w Niemczech.

wyrejestrowanie ciągników, ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze, krir, andrzej adamczyk

KRIR chce zgody na czasowe wyrejestrowanie ciągników

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rolniczy samorząd chce umożliwić czasowe wyrejestrowanie...

Resort infrastruktury i budownictwa w odpowiedzi przypomina, że we wspomnianej ustawie jest uwzględnione czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu.

Ale jeśli zagłębić się w przepisy, to przywilej dotyczy tylko posiadaczy: pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów.

Natomiast w przypadku ciągników i przyczep rolniczych trzeba przeprowadzić pełną procedurę wyrejestrowania i ponownej rejestracji.

Ministerstwo wskazuje także, że 20 czerwca 2017 r. sejmowa komisja infrastruktury odrzuciła projekty nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, dotyczące czasowego wycofania pojazdów z ruchu (chodziło jednak o danie takiej możliwości posiadaczom samochodów osobowych i motocykli).

Urzędnicy zapewniają, że wpływające do ministerstwa wnioski i sygnały są po ocenie odpowiednio uwzględniane w procesie legislacyjnym, jednak wobec odrzucenia przez Sejm wspomnianej inicjatywy ustawodawczej "nie jest obecnie zasadne jej podejmowanie".

New Holland TD5.105

New Holland liderem sprzedaży ciągników w 2017 roku

Znane są wyniki rejestracji nowych ciągników rolniczych na polskim rynku. Rok 2017 zakończył się dominacją marki New Holland, która została liderem po raz dziewiąty z rzędu, z wynikiem 1581 sprzedanych traktorów. Łącznie, w...

"Ponadto należy zauważyć, że czasowe wycofanie z ruchu pojazdu wiąże się również z ponoszeniem kosztów za to wycofanie oraz powoduje określone obowiązki dla posiadaczy pojazdów. Są one związane m.in. z koniecznością zapewnienia wycofanemu z ruchu pojazdowi postoju poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu, jak również uiszczenia wymaganej opłaty za decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu i związanym z tą decyzją depozytem dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych" - czytamy w odpowiedzi resortu.

Przedstawiciele ministerstwa zaznaczają również, że system czasowego wyrejestrowania pojazdu musi być powiązany z przepisami odrębnymi, w tym dotyczącymi obowiązkowych ubezpieczeń OC.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu