KRIR chce zgody na czasowe wyrejestrowanie ciągników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2017,12:25 Aktualizacja: 21-11-2017,12:44
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Rolniczy samorząd chce umożliwić czasowe wyrejestrowanie ciągników i przyczep rolniczych. Zwraca przede wszystkim uwagę na nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych pojazdów (opłaty uiszczane przed badaniem bez względu na jego wynik), a także na już bardzo wysokie i rosnące składki obowiązkowego ubezpieczenia (OC).

new holland t5

Sprzedaż ciągników styczeń-wrzesień 2017 r.

Od stycznia do września 2017 roku w Polsce sprzedano 6946 nowych ciągników rolniczych. Analizując ten okres rok do roku (r/r) oznacza to niewielki wzrost o 98 traktorów, czyli nieznacznie powyżej jednego procenta.   Informacje te...

"Wielu rolników nie stać na dodatkowe koszty utrzymania maszyn" - przekonuje KRIR. Zaznacza, że swoje pojazdy mogą czasowo wyrejestrowywać niemieccy gospodarze.

"Przedsiębiorcy mogą również wyrejestrować samochody ciężarowe i przyczepy" - zauważa rolniczy samorząd.

- Jeśli procedury były przystępne, nieskomplikowane i nie byłoby kosztów administracyjnych, to chętnie bym wyrejestrowywał część sprzętu na przykład na okres zimowy i przywracał do rejestrów wiosną. Większość maszyn zimą przecież stoi i nie jest użytkowana. Oszczędności byłyby przede wszystkim na ubezpieczeniu OC - usłyszeliśmy od rolnika, któremu zaprezentowaliśmy inicjatywę KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!