Państwowa ziemia trafia na rynek. Tysiące hektarów do dzierżawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2018,9:45 Aktualizacja: 19-03-2018,10:04
A A A

- To był absolutny drenaż kieszeni rolników. Ludzie się zapożyczali, bo byli przymuszani do tego, żeby wykupić ziemię - ocenił obrót państwową ziemią przed wprowadzonymi obostrzeniami Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa.

Obecnie podstawową formą gospodarowania gruntami z państwowego zasobu jest dzierżawa. Zdaniem polityka ustabilizowało to sytuację na rynku. - Co nie znaczy, że nie ma również sprzedaży - zastrzegł wiceszef resortu podczas prezentowania przed sejmową komisją rolnictwa informacji o zadaniach zrealizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2017 r. i planach na 2018 r.

KOWR, dzierżawa, dzierżawa gruntów rolnych, czynsz dzierżawny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Dzierżawa nieruchomości rolnych nabiera tempa

W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który powstał z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego, wydzierżawił 53 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów. To kolejny rok, w...

Przez cztery miesiące ubiegłego roku, gdy już istniał KOWR (zaczął działalność 1 września) zbytych zostało ponad 4 tys. ha. - Ale dla porównania chcę podać, że w latach poprzednich, zanim ustawa z kwietnia 2016 r. weszła w życie, sprzedaż wynosiła ponad 100 tys. ha - podliczył Babalski.

Podziękował organizacjom rolniczym za niedawne wypracowanie z KOWR wspólnych kryteriów, dotyczących oceny ofert przetargowych na dzierżawę ziemi. Dzięki temu wkrótce na rynku pojawić się powinno sporo hektarów.

- Witold Strobel, dyrektor KOWR poinformował, że wszystkie oddziały terenowe przystępują do podawania ziemi na rynek, czyli po prostu do ogłaszania przetargów - zapowiedział Babalski.

Według stanu na 31 grudnia ub.r. w państwowym zasobie było łącznie około 1,375 mln ha gruntów, w tym w dzierżawie około 1,033 mln ha. Do trwałego rozdysponowania pozostało 213 tys. ha, czyli około 16 proc. całości.

Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KOWR

KOWR ma prowadzić politykę rozwojową na obszarach wiejskich

Zapoznanie się z funkcjonowaniem Oddziału Terenowego KOWR w Koszalinie to główny cel piątkowej wizyty ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w województwie zachodniopomorskim. Minister na konferencji prasowej podkreślił, że KOWR ma...

Od września do grudnia 2017 r. oddziały terenowe ośrodka ogłosiły 1,5 tys. wykazów na dzierżawę ziemi o powierzchni ponad 11 tys. ha. Ukazało się ponad 800 ogłoszeń o przetargach na dzierżawę - przeprowadzono ostatecznie 625 na dzierżawę nieruchomości o powierzchni ponad 2 tys. ha.

Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał również, że KOWR jest zaangażowany przy narodowym programie mieszkaniowym. Przekazał informację do Krajowego Zasobu Nieruchomości o 45 tys. działek gotowych pod realizację inwestycji mieszkaniowych.

Oczywiście nadal jednym z podstawowych zadań KOWR jest kształtowanie ustroju rolnego. I tak, złożono 6053 tam wnioski o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej.

- W tych sprawach wydano 5737 decyzji administracyjnych, dotyczących nabycia nieruchomości, na łączną powierzchnię ponad 15 tys. ha. Wydano 5280 decyzji pozytywnych na ponad 13 tys. ha - wymieniał wiceminister Babalski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj