Na wsi więcej biedy niż w mieście. Czasem aż piszczy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2017,12:10 Aktualizacja: 05-07-2017,12:23
A A A

Gospodarstwa domowe rolników nadal należą do szczególnie narażonych na doświadczanie skrajnego ubóstwa. Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie dokument pt. "Zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2016 r." stworzony na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych.

W 2016 roku generalnie odnotowano znaczący spadek zasięgu ubóstwa skrajnego (minimum egzystencji uwzględnia jedynie potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia) oraz ubóstwa relatywnego (ustalonego na poziomie 50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw).

długi gospodarstw rolnych, zaległości finansowe, sejmowa komisja rolnictwa, problemy finansowe rolników

Gospodarstwa toną w długach. Skąd się biorą problemy finansowe?

Przeinwestowanie, zbyt optymistyczne szacowanie przychodów, a może brak polityki rolnej państwa? Jakie są źródła problemów finansowych rolników? Okazuje się, że sprawa jest złożona. Podczas posiedzenia sejmowej komisji...

W ubóstwie skrajnym żyło prawie 5 proc. osób (wobec niecałych 7 proc. w 2015 r.), a w ubóstwie relatywnym nieco mniej niż 14 proc. (16 proc.). "Obserwowane w 2016 r. ograniczenie rozmiarów ubóstwa skrajnego oraz relatywnego dotyczyło zdecydowanej większości analizowanych grup ludności, w tym wszystkich grup społeczno-ekonomicznych" - podaje GUS.

Wśród tych grup są także rolnicy oraz mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Należą oni do grup szczególnie narażonych na doświadczanie ubóstwa skrajnego. Zresztą społeczna i terytorialna mapa zagrożenia ubóstwem w Polsce nie zmienia się istotnie od lat.

W 2016 r. zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był 2,5-krotnie wyższy niż w miastach - zaznacza GUS. "Różnica ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z sytuacją w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie żyło w 2016 r. roku prawie 3 proc. mieszkańców miast, a na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł 8 proc." - wyliczył urząd.

W ubiegłym roku najwyższą stopę ubóstwa odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim (po ok. 8-9 proc.), a najniższą w lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i mazowieckim (po ok. 2-3 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Czwartek, 13 grudnia Godz:
Imieniny: Otylii, Łucji