Na podstawie spisu kształtowana jest polityka żywnościowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2020,9:25 Aktualizacja: 01-09-2020,9:30
A A A

- Rola spisu rolnego jest nie do przecenienia. Na podstawie zebranych wyników kształtowana jest polityka rolna, żywnościowa kraju na wiele lat - mówi Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Powszechny Spis Rolny ruszył 1 września i potrwa do 30 listopada. Obejmie zasięgiem cały kraj, a udział w nim jest obowiązkowy. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca bieżącego roku prowadziły działalność rolniczą.

powszechny spis rolny 2020, Główny Urząd Statystyczny, gospodarstwa rolne

Rusza spis rolny. Policja ostrzega przed oszustami

Policjanci apelują, żeby zwracać baczną uwagę na dokumenty, którymi legitymować się będą osoby przedstawiający się jako ankieterzy. Oszuści mogą bowiem podszywać się pod wysłanników Głównego Urzędu Statystycznego. 1 września w...

- To olbrzymie przedsięwzięcie. Spis jest inny niż poprzednie - w tym sensie, że staramy się i stawiamy w głównej mierze na promocję samospisu przez internet. Uważamy, że jest to najlepszy sposób. I będziemy wszystkich rolników zachęcać do tego, żeby przez nasze strony internetowe wziąć udział w spisie. Aplikacja do samego spisu jest bardzo prosta w obsłudze. I każdy rolnik może z powodzeniem dokonać takiego spisu - na komputerze czy na telefonie komórkowym - powiedział szef GUS.

Przypomniał, że celem spisu jest zebranie informacji niezbędnych do tego, by prowadzić badania i raz na 10 lat zebrać bardzo szczegółowe informacje dotyczące rolnictwa.

Rozkrut przekazał, że spis skierowany jest do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Gospodarze zapytani zostaną m.in. o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. Zebrane zostaną dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą. Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów.

Powszechny Spis Rolny, gus, ochrona danych osobowych, rodo

Spis rolny 2020. GUS ściąga wrażliwe dane od telekomów i kablówek

Operatorzy telekomunikacyjni, w tym sieci komórkowe czy tzw. kablówki, muszą przekazać dane wrażliwe klientów indywidualnych do Głównego Urzędu Statystycznego na potrzeby Powszechnego Spisu Rolnego w roku 2020....

- Nie będziemy pytać o majątek rolników. Będziemy pytać o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość),a także zarobki rolników, czy wartości przychodów - powiedział prezes GUS.

Janusz Dygaszewicz, dyrektor departament systemów teleinformatycznych, geostatystyki i spisów przypomniał, że spis tradycyjnie przeprowadzają rachmistrze.

- Staramy się wyposażyć około 6 tys. osób, które będą pracować w terenie, w przypadku jeśli nie będzie zagrożenia pandemii. Jeśli będzie takie zagrożenie, to nie wyślemy tych rachmistrzów w teren, tylko przeorganizujemy tak zbieranie danych, że będą wydzwaniać do gospodarzy i zbierać dane przez telefon. To jest bardzo ważne z puntu widzenia ochrony ich zdrowia - powiedział. Dodał, że GUS kładzie nacisk na to, aby spisać się przez internet.

Rolnik będzie mógł zadzwonić również na infolinię spisową o numerze 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego.

Jak zapewnia GUS, uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie go prowadzimy.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w nim może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu