Spis rolny 2020. GUS ściąga wrażliwe dane od telekomów i kablówek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2020,14:50 Aktualizacja: 06-03-2020,15:12
A A A

Operatorzy telekomunikacyjni, w tym sieci komórkowe czy tzw. kablówki, muszą przekazać dane wrażliwe klientów indywidualnych do Głównego Urzędu Statystycznego na potrzeby Powszechnego Spisu Rolnego w roku 2020.

"Rzeczpospolita", która pisze o sprawie podkreśla, że chodzi o dane wszystkich, a nie na przykład tylko rolników. "Imię i nazwisko, PESEL, adres zameldowania i do kontaktu, numer telefonu wszystkich klientów indywidualnych mają przekazać operatorzy telekomunikacyjni do 9 marca" - pisze dziennik.

Powszechny Spis Rolny 2020, Powszechny Spis Rolny, gospodarstwo, GUS

Powszechny Spis Rolny 2020. GUS przepyta miliony rolników

Główny Urząd Statystyczny przygotowuje serwis internetowy poświęcony Powszechnemu Spisowi Rolnemu, który w tym roku odbędzie się w całym kraju. "W trosce o zapewnienie pełnej wiedzy na temat Powszechnego Spisu Rolnego (PSR),...

Dalej czytamy, że telekomy, kablówki i platformy satelitarne zobowiązuje do tego ustawa o powszechnym spisie rolnym przyjęta w ubiegłym roku. Można szacować, że w sumie państwo uzyska dostęp do kompletnych danych ponad 20 mln obywateli.

Podkreślono, że operatorzy muszą wysłać dane, ale nieoficjalnie mają wątpliwości co do zasadności tego obowiązku. Z kolei eksperci z branży zwrócili uwagę na różne ryzyka: od kradzieży, przez wyciek, po wykorzystanie danych do innych celów niż statystyka, np. łowienia domostw niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Jak można przeczytać w specjalnym serwisie GUS, dane przekazywane przez dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych będą służyły do realizacji Powszechnego Spisu Rolnego w roku 2020.

"Dane o abonentach są niezbędne do nawiązania kontaktu telefonicznego w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego przez rachmistrza spisowego wśród tych osób, które nie dokonają samospisu internetowego. Zapewnienie optymalnej skuteczności badania realizowanego metodą wywiadu telefonicznego pozwoli ograniczyć koszty związane z realizacją spisu w terenie za pomocą rachmistrzów terenowych poprzez wywiad bezpośredni" - argumentuje GUS.

spis rolny, gus, główny urząd statystyczny, struktura rolnictwa, struktura gospodarstw rolnych, andrzej duda

Prezydent podpisał ustawę o spisie rolnym w 2020 roku

Andrzej Duda podpisał ustawę o spisie rolnym w 2020 r. - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Przeprowadzony zostanie od 1 września do 30 listopada 2020 r. i będzie obowiązkowy, a zebrane dane poufne. "Uchwalona ustawa...

Tegoroczny Powszechny Spis Rolny będzie realizowany w całej Polsce od 1 września do 30 listopada, według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r. Zostanie przeprowadzony w gospodarstwach rolnych: osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych), osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:

  • samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej
  • odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego
  • odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu