Tam będzie widać i słychać polską wieś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2019,8:10 Aktualizacja: 12-12-2019,8:14
A A A

- Chcemy stworzyć miejsce, gdzie polska wieś będzie mogła pokazać swoje bogactwo i kulturę - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa po posiedzeniu Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

- Instytut będzie się zajmował badaniami nad złożoną historią wsi i promocją tego wszystkiego, co wieś wniosła i wnosi do życia narodu - powiedział szef resortu.  Dodał, że jego rolą będzie współpraca ze wszystkimi, którzy zajmują się szeroko rozumianą "kulturą wsi".

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, beata szydło, kultura na wsi, jan krzysztof ardanowski

Rada Programowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi powołana

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa powołał Radę Programową Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - poinformował resort rolnictwa. "Dziś została powołana Rada Programowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Bardzo...

Jak mówił, instytut będzie katalogował informacje, gromadził zasoby, tworzył placówki terenowe. - W tym obiekcie, przed nim i we wszystkich jego salach będzie się naprawdę dużo działo, tu będzie widać i słychać polską wieś - mówił polityk.

Dodał, że to wszystko, co jest bogactwem polskiej wsi, będzie udostępnione całemu społeczeństwu. Rolą instytutu będzie również pokazanie wkładu, jaki wieś wniosła w dziedzictwo narodowe.

Rada Programowa Instytutu została powołana 16 kwietnia 2019 r. przez ministra Ardanowskiego, który został jej wiceprzewodniczącym. Na czele Rady stoi była premier Beata Szydło. Teraz rada pozytywnie oceniła pierwsze miesiące działalności Instytutu.

Przewodnicząca przypomniała, że instytut został powołany, gdy była szefową rządu. Instytucja ta nawiązuje tradycją do utworzonego w 1936 r. Państwowego Instytutu Kultury Wsi. Ma pokazywać piękno polskiej kultury ludowej, twórców ludowych, ma się zajmować działalnością naukową i badawczą dotycząca wsi.

- Rozmawialiśmy o planach, jakie stoją przed instytutem. Podsumowanie dotychczasowej pracy jest bardzo pozytywne - powiedział Szydło.

instytuty badawcze, ministerstwo rolnictwa, jan krzysztof ardanowski, jednostki naukowe

Budżety instytutów rolnych mocno obcięte

Budżety związanych z rolnictwem placówek badawczych zostały obcięte o kilkadziesiąt milionów złotych. "Zmian dokonano po konsultacjach z kierownictwem wszystkich zainteresowanych jednostek" - zapewnia ministerstwo rolnictwa....

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi mieści się w gmachu, w którym znajduje się Centralna Biblioteka Rolnicza - na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, tuż przy Placu Zamkowym.

- To będzie miejsce imprez kulturalnych, ale i wydarzeń kulinarnych. Chcemy stworzyć miejsce, gdzie polska wieś będzie mogła pokazać swoje bogactwo, kulturę i zasługi - poinformował Karol Krajewski, dyrektor instytutu. Dodał, że w dniach 18-20 grudnia w będzie tam zorganizowany kiermasz świąteczny.

Członkowie Rady Programowej podjęli decyzję o powołaniu Centrum Dokumentacji i Historii Niezależnego Ruchu Chłopskiego, a także o współpracy ze Stowarzyszeniem pamięci Jana Pocka - pisarza i poety ludowego. Chcą również przygotować publikacje w ramach projektu "Kanon Kuchni Polskiej".

Instytut podpisał też list intencyjny o współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych z Lublina.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu