Rząd powołuje Narodowy Instytut Kultury Ludowej Dziedzictwa Wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2019,14:25 Aktualizacja: 16-04-2019,15:00
A A A

Z inicjatywy Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa we współpracy z ministerstwem kultury powołano Narodowy Instytut Kultury Ludowej Dziedzictwa Wsi.

Poinformowała o tym wicepremier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z szefem resortu rolnictwa i Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

nagroda, wieś, folklor, Piotr Gliński, Nagroda im. Oskara Kolberga, kultura ludowa

Wręczono nagrody im. Kolberga dla twórców kultury ludowej

Wyróżnienia dla twórców i instytucji za zasługi dla polskiej kultury ludowej - nagrody im. Oskara Kolberga - wręczono w piątek podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie. "Bez kultury ludowej nie byłoby...

- Nawiązujemy do podobnej inicjatywy, która w okresie międzywojennym była realizowana z powodzeniem dla rozwoju obszarów wiejskich, ale również dla kultywowania tradycji, kultury tego wszystkiego co jest ogromnym dziedzictwem, co jest ogromnym wkładem w naszą kulturę narodową - wyjaśniła była premier.

Minister rolnictwa podziękował za życzliwość dla zgłoszonej przez niego idei instytutu. - Życzliwość pani premier i ministra kultury daje nadzieję, że ta instytucja, tak potrzebna, szybko, sprawnie i efektywnie zajmie się obszarem działań, do których zostaje powołana. Instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi utworzonego w 1936 r. - powiedział.

- Z jednej strony to niekończąca się praca nad dokumentowaniem tego wszystkiego, co polska wieś wniosła do dziedzictwa Polski. Zarówno kultura duchowa, manifestująca się w różnego rodzaju przejawach sztuki ludowej, folkloru, poezji, również rękodzieła ludowego, także kultura materialna, która wniosła tak ogromny wkład w rozwój kraju. Ale na dziedzictwo kultury wsi składa się również dwór, dziedzictwo ziemiaństwa, ogromna rola Kościoła. Więc te wszystkie aspekty będą tymi tematami, którymi będzie się zajmował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - zapewnił Ardanowski.

Koło Gospodyń Wiejskich, podlaskie, regionalne przysmaki, KGW, żywność

Koła Gospodyń Wiejskich promują dziedzictwo kulturowe regionu

Trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia zakwalifikowały się do projektu kulinarnego, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - poinformowała sama Fundacja. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej po raz...

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że zgodnie z założeniem instytut będzie funkcjonował "w oparciu o symbiozę" z Centralną Biblioteką Rolniczą w Warszawie.

- Wydaje się, że instytut to instytucja, której brakowało, której wieś bardzo oczekuje (...) nie tylko w sensie symbolicznym, uznania ogromnej roli, jaką dla kultury narodowej wniosła, ale to również bieżąca praca na rzecz wszystkich wydarzeń związanych obecnie z wszechstronną kulturą wsi (...) Instytut będzie powstawał w oparciu o współpracę z istniejącą placówką posiadającą własny budżet. Oczywiście będzie zabiegał o środki zewnętrzne, także unijne, by kulturę polskiej wsi szerzej wyeksponować i wbudować w kulturę zjednoczonej Europy - zaznaczył minister.

Mówił, że na etapie organizacyjnym nie przewiduje żadnych dodatkowych środków i zwiększania budżetu przedsięwzięcia.

- Mecenatem państwa kultura ludowa, kultura tradycyjna jest objęta szeroko, ale rzeczywiście brakowało nam dotąd takiej instytucji badawczo-edukacyjnej, rozwojowej dedykowanej konkretnie tej dziedzinie twórczości kulturalnej. Dzięki inicjatywie ministra rolnictwa taka instytucja powstaje - powiedział Sellin.

Przypomniał ponadto działania swojego resortu właśnie w zakresie mecenatu nad kulturą ludową, m.in. program "Kultura ludowa i tradycyjna". Jak wyjaśnił, jest on bardzo popularny, a MKiDN otrzymuje mniej więcej 500 wniosków do tego programu o wsparcie pewnego rodzaju inicjatyw dedykowanych właśnie kulturze polskiej wsi".

- Przeznaczamy na to prawie 7,5 mln zł rocznie - poinformował wiceszef MKiDN.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj