Miliony dzieci z terenów wiejskich korzystają z programu 500 plus

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2017,15:20 Aktualizacja: 16-10-2017,15:20
A A A

Prawie 2,5 mln dzieci z terenów wiejskich korzysta z programu 500 plus - poinformowała Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS, która w poniedziałek wzięła udział w spotkaniu z sołtysami z powiatu gorzowskiego.

- Liczba dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego w gminach wiejskich wynosi 1 mln 403 tys., a miejsko-wiejskich 977 tys. To prawie 2,5 mln dzieci wiejskich korzystających z tego programu, a w całości uczestniczy w nim 4 mln. Środki, które zostały wydatkowane na ten program, to jest prawie 20 mld zł - powiedziała szefowa resortu.

elżbieta rafalska, program 500 plus, świadczenia, ministerstwo pracy

Program 500 plus kosztował już 33 miliardy złotych

Elżbieta Rafalska, minister pracy poinformowała, że programem "500 plus" objętych jest prawie 4 mln dzieci, a od momentu jego uruchomienia w kwietniu 2016 roku wydano już ponad 33 mld zł. Szefowa resortu uczestniczyła w Narodowym...

Według niej wyraźnie widać, że znacząca część tych pieniędzy trafia na polską wieś. Minister mówiła także o zmianach w wysokości emerytur rolniczych.

- Z kluczowych działań warto powiedzieć też o tym, że podniesienie minimalnej emerytury do tysiąca złotych dotyczyło nie tylko powszechnego systemu ubezpieczeniowego, ale też systemu rolniczego ubezpieczenia społecznego. Tam znaczna część, bo ponad 90 proc. wszystkich uprawnionych z tego skorzystała, ponieważ te świadczenia były zawsze zdecydowanie niższe niż w świadczeniu powszechnym - wskazała minister.

Spotkanie zostało zorganizowane przez władze gminy Bogdaniec i powiatu gorzowskiego. Jego pomysłodawcą była wójt Bogdańca Krystyna Pławska. Oprócz sołtysów brali w nim udział radni gminni i powiatowi oraz urzędnicy wojewody.

Pławska wyjaśniła, że jest to odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnych społeczności dopytujących m.in. o zmiany w prawie wodnym, zasady funkcjonowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa czy zasady ubiegania się o pomoc w remontach dróg lokalnych.

- Chcemy posłuchać wszystkich uwag, spostrzeżeń, które mają sołtysi. Oczywiście zrobimy też podsumowanie w przyszłym roku spotkań, które mam nadzieję odbędziemy w całym województwie - powiedział Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj