Miliardy ton żywności lądują na śmietniku. Można temu zapobiec

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2017,14:10 Aktualizacja: 10-07-2017,14:30
A A A

Rocznie w skali świata marnowane jest bliski 1,3 miliarda ton żywności. Banki Żywności realizują projekt MOST, którego celem jest zminimalizowanie marnowania żywności - poinformował Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

W związku z tym Banki Żywności realizują projekt z wykorzystaniem innowacyjnego systemu MOST, mający na celu zminimalizowanie skali marnotrawstwa z takich źródeł jak produkcja oraz dystrybucja żywności. Działania kierowane są bezpośrednio do producentów i sprzedawców.

ustawa zapobiegającą marnowaniu żywności, beata szydło, marnowanie żywności

Rząd pracuje nad ustawą zapobiegającą marnowaniu żywności

Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi producentom i sprzedawcom przekazywanie niepotrzebnej żywności na rzecz organizacji pomagającym osobom ubogim i w potrzebie - poinformowała premier Beata Szydło. Premier, która w poniedziałek...

Celem współrealizowanego przez Banki Żywności projektu jest opracowanie i wdrożenie do przedsiębiorstw "łańcucha żywnościowego" - procedur ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności z wykorzystaniem innowacyjnego systemu MOST (Model Ograniczenia Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa). Jako przykład podał branżę mleczarską, produkującą towary o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Borowski powiedział, że w ramach MOST Banki nawiązały współpracę z kilkoma sieciami handlowymi, które zobowiązały się informować i przekazywać towary o dacie bliskiej przeterminowania. - Zachęcamy też producentów do współpracy z nami. Jesteśmy przygotowani do jej przechowywania i przewożenia w odpowiednich warunkach - podkreślił.

Przypomniał, że na terenie całej Polski przez cały rok działają 32 Banki Żywności, które do tej pory przekazały potrzebującym łącznie 758 ton żywności o wartości ponad 2 mld złotych. Dzięki temu udało się przygotować 1,5 mld posiłków.

W Sejmie o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności

W Sejmie odbyło się w piątek pierwsze czytanie dwóch projektów dot. przeciwdziałania marnowaniu żywności. Zdaniem posłów oba projekty powinny być skierowane do dalszych prac, bo teraz niewiele supermarketów dobrowolnie...

Banki Żywności od 20 lat ratują żywności przed zmarnowaniem, edukują i wspierają najbardziej potrzebujących. Dzięki współpracy z sieciami handlowymi zbierają i magazynują żywność, którą następnie przekazują lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym.

- W odniesieniu do skali marnowania żywności przez takie sektory spożywcze jak produkcja i sprzedaż, które odpowiadają za straty rzędu 21,5 mln ton żywności w Unii Europejskiej. Banki żywności chcą dotrzeć ze swoją misją bezpośrednio do producentów i sprzedawców żywności. Bez podjęcia tych działań ilość nieracjonalnie wykorzystanej żywności będzie dalej rosnąć - podkreślił Borowski.

Przedstawiciele Banków Żywności podkreślają, że potrzebna jest duża kampania edukacyjna, ponieważ konsumenci "nie czytają daty ważności artykułów spożywczych, a bardzo często nie posiadają wiedzy ba temat przechowywania żywności w domu".

Podkreślali też, "polskie zakłady spożywcze mocno się zmodernizowały i straty żywności z tego tytułu są w Polsce niewielkie, a najwięcej marnowanej żywności jest przez konsumentów".

Na pytanie, ile ton żywności rocznie marnowanych jest w Polsce, nikt nie potrafił, gdyż - jak mówili - w Polsce nie były w tym zakresie prowadzone szczegółowe badania.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj