Zakład mięsny jak obóz pracy? Tak zostali potraktowani Argentyńczycy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2025,10:45 Aktualizacja: 10-07-2025,11:00
A A A

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu przedsiębiorcy z branży mięsnej, dotyczący naruszania praw pracowniczych obywateli Argentyny.

Zaczęło się od tego, że funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Częstochowie przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia w firmie w powiecie częstochowskim (woj. śląskie), zajmującej się przetwórstwem mięsnym. W trakcie tych czynności od pracowników zakładu uzyskali informacje, że 62-letni właściciel przedsiębiorstwa mógł naruszać ich prawa pracownicze.

prokuratura, sąd, akt oskarżenia, fundacja, sanatoria dla rolników

Pieniądze na "sanatoria dla rolników" przywłaszczone? W akcie oskarżenia kwota ponad 3 mln zł

O skierowaniu aktu oskarżenia w sprawie przywłaszczenia pieniędzy w kwocie grubo ponad 3 mln zł na szkodę Fundacji „Sanatoria Kardiologiczne dla Rolników” – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Z Wydziału do Spraw...

Praca nawet po 18 godzin na dobę

„W toku śledztwa wszczętego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie ustalono, że sześciu obywateli Argentyny rozpoczęło pracę w firmie w 2023 roku. Dopiero po kilku miesiącach zatrudnieni otrzymali umowy o pracę, jednakże warunki umów odbiegały od faktycznych warunków pracy. Argentyńczycy zamiast 8 godzin pracowali nawet 18 godzin dziennie. Ponadto tylko część wynagrodzenia, wynikającą z umowy, przelewano im na rachunek bankowy, a pozostałą część otrzymywali ‘do ręki’” – przekazuje w komunikacie prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Potrącenia "kar" z wynagrodzenia

Jak dodaje, przychodząc do zakładu, obcokrajowcy podpisywali dwie listy obecności: formalną oraz drugą, uwzględniającą dodatkowe godziny pracy.

„Jeżeli odmawiali pracy ponad wymiar 8 godzin, potrącano im z wynagrodzenia tzw. karę w wysokości 500 zł.  Pracownikom grożono także deportacją oraz wyzywano ich wulgarnymi słowami” – wylicza Tomasz Ozimek.  

straż graniczna, pogranicznicy, zakład mięsny, przetwórstwo mięsa, nielegalna praca

Pogranicznicy w zakładzie mięsnym. Kolumbijczycy pracowali na lewo

Dziewięciu obywateli Kolumbii, którzy naruszyli przepisy dotyczące warunków pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zatrzymali funkcjonariusze ze Straży Granicznej. Obcokrajowcy wykonywali pracę przy...

Niezgłoszenie wypadku przy pracy

Z ustaleń śledczych wynika ponadto, że w sierpniu 2023 roku jeden z Argentyńczyków, w trakcie obróbki mięsa, doznał rany ciętej ręki. Zawieziono go do szpitala, ale polecono mu, aby powiedział, że skaleczył się w domu. Ponadto pracodawca nie zawiadomił inspektora pracy o zaistniałym wypadku przy pracy. 

Zarzuty dla właściciela zakładu

„W postępowaniu prokurator przedstawił właścicielowi firmy zarzuty złośliwego i uporczywego naruszenia praw pracowników, niezgłoszenia wymaganych danych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz niezawiadomienia o wypadku przy pracy. Przesłuchany w toku śledztwa podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Mężczyzna nie był w przeszłości karany” – podaje przedstawiciel prokuratury.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Poleć
Udostępnij
Advertisement