Rząd pracuje nad ustawą zapobiegającą marnowaniu żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2016,13:35 Aktualizacja: 21-03-2016,14:19
A A A

Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi producentom i sprzedawcom przekazywanie niepotrzebnej żywności na rzecz organizacji pomagającym osobom ubogim i w potrzebie - poinformowała premier Beata Szydło.

Premier, która w poniedziałek odwiedziła punkt socjalny Caritas Archidiecezji Krakowskiej powiedziała, że ustawa wzorowana na rozwiązaniach stosowanych już w innych krajach europejskich, zostanie wprowadzona w "najbliższym czasie". Obecnie trwają prace nad jej założeniami.

marnotrawstwo żywności, owoce, warzywa

Warzywa i owoce na śmietniku. Mieszkańcy Unii marnują sporo żywności

Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej marnuje przez rok przeciętnie 123 kilogramów żywności. To aż 16 procent tego, co kupuje! W badaniu wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Finlandii, Niemiec i Rumunii - informuje...

- Postanowiliśmy przygotować projekt ustawy, która wyjdzie naprzeciw wspieraniu osób potrzebujących, a jednocześnie będzie ustawą, która ograniczy marnowanie żywności w Polsce - zapowiedziała szefowa rządu.

Według szefowej rządu przygotowywane rozwiązanie umożliwi producentom i sprzedawcom żywności przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom pozarządowym, instytucjom pomocy społecznej czy samorządom, w celu jej dalszego rozdystrybuowania wśród osób ubogich i potrzebujących pomocy. Obecnie - zaznaczyła premier - taka żywność często jest marnowana i utylizowana.

Według Szydło rozwiązanie takie jest potrzebne, ale także jest pewnym zobowiązaniem moralnym. - Musimy wszyscy pamiętać o tych, którzy dziś są w trudniejszej sytuacji - podkreśliła.

Szefowa rządu zwracając uwagę na rozpoczynający się okres Wielkiego Tygodnia poprzedzający Święta Wielkanocne, podziękowała wolontariuszom i organizacjom pomocowym za pracę, którą wykonują na rzecz potrzebujących.

- Ci, którzy mają więcej, powinni być życzliwi i wspierać tych, którym los nie sprzyja i są w trudnej sytuacji. Takie organizacje jak Caritas, Polska Akcja Humanitarna i setki innych stowarzyszeń, które niosą pomoc w Polsce, to jest przykład tego, jak wielkim sercem chcemy obdarzać innych, że warto pracować dla innych - powiedziała na koniec Szydło.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu