Limit produkcji wyrobów winiarskich może wzrosnąć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2020,12:30 Aktualizacja: 19-08-2020,12:36
A A A

Zwiększenie limitu produkcji wyrobów winiarskich z 10 tys. do 100 tys. litrów dla przedsiębiorców wyrabiających niewielkie ilości win przewiduje projekt ustawy o wyrobach winiarskich, który został skierowany do konsultacji publicznych.

"Projektowana ustawa zwiększa ponadto uproszczenia wymagań w zakresie uzyskania wpisu do rejestru dla przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich dla przedsiębiorców wyrabiających niewielkie ilości win owocowych markowych, miodów pitnych markowych, cydrów markowych, cydrów, perry markowych oraz perry z surowców uzyskanych we własnym gospodarstwie” - napisano w uzasadnieniu projektu na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

ewidencja winnic, plantacje winorośl, ministerstwo rolnictwa, produkcja wina

Ministerstwo chce wprowadzić ewidencję winnic

Projekt ustawy o wyrobach winiarskich, przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zakłada utworzenie ewidencji winnic. Ma to m.in. umożliwić producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce i usprawnić kontrolę...

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) dodano, że zwiększenie limitu wyrobu fermentowanych napojów winiarskich z surowców pochodzących z własnego gospodarstwa z 10 tys. do maksymalnie 100 tys. litrów (w zależności od liczby posiadanych hektarów) może pozytywnie wpłynąć na opłacalność produkcji takich napojów alkoholowych.

"Z uwagi na niewielką ilość takich przedsiębiorstw, zmiana ta, przynajmniej w ciągu kilku najbliższych lat nie wpłynie znacząco na wielkość produkcji napojów alkoholowych w Polsce. Uruchamianie takiego rodzaju produkcji, w szczególności w regionach sadowniczych zwiększy atrakcyjność turystyczną takich regionów, w których będą dostępne lokalne cydry, perry oraz wina owocowe markowe. Powyższe, z uwagi na trendy konsumpcji napojów alkoholowych, w przyszłości może przełożyć się na wzrost zainteresowania lokalnymi fermentowanymi napojami winiarskimi" - dodano w OSR.

Za opracowanie projektu ustawy o wyrobach winiarskich odpowiada ministerstwo rolnictwa, które tłumaczy, że zmiana powinna przyczynić się do poprawy przejrzystości przepisów związanych z wyrobem wina.

Powinny też usprawnić kontrolę producentów wina przez wyeliminowanie pozyskiwania analogicznych informacji w ramach poszczególnych kontroli prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Projektowana ustawa wprowadza ponadto możliwość certyfikacji winogron, które następnie mogą być używane do wyrobu win odmianowych i win rocznikowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement