Ministerstwo chce wprowadzić ewidencję winnic

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2020,14:20 Aktualizacja: 10-08-2020,14:24
A A A

Projekt ustawy o wyrobach winiarskich, przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zakłada utworzenie ewidencji winnic. Ma to m.in. umożliwić producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce i usprawnić kontrolę producentów trunków.

"Konieczność przygotowania projektu ustawy o wyrobach winiarskich wynika z dużego zakresu zmian wprowadzonych w prawie Unii Europejskiej oraz projektowanych zmian systemowych w zakresie funkcjonowania krajowego rynku wina" - czytamy w projekcie zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

winnice rosną na dachach budynków, Kanada, wino, miejska winnica

Winnice na dachach budynków. Trwa ciekawy eksperyment

Do miodu zbieranego w miastach Kanady już się przyzwyczajono, tymczasem w Montrealu trwa eksperyment z uprawianiem winorośli na dachach budynków. Projekt zaczął się od sprawdzania, czy poddane recyklingowi szkło może zastąpić piasek w ziemi...

Resort rolnictwa tłumaczy, że zmiana powinna przyczynić się do poprawy przejrzystości przepisów związanych z wyrobem wina.

Powinna też usprawnić kontrolę producentów wina przez wyeliminowanie pozyskiwania analogicznych informacji w ramach poszczególnych kontroli prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Projektowana ustawa wprowadza ewidencję winnic, z których winogrona będą mogły być przeznaczane do wyrobu wina.

"Utworzenie ewidencji winnic umożliwi producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce, z których winogrona mogą być wykorzystywane do produkcji wina. Rejestr ten umożliwi także usprawnienie oceny potencjału produkcyjnego, co jest niezbędne z punktu widzenia przepisów UE" - czytamy.

Ponadto, projekt ustawy przekazuje prowadzenie rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich (rejestr działalności regulowanej) dyrektorowi generalnemu KOWR. Obecnie rejestr prowadzi minister rolnictwa.

Dni Otwartych Winnic, Małopolski Szlak Winny, Paweł Tokarczyk, Gorczańska Organizacja Turystyczna

Ruszają Dni Otwartych Winnic

Pięć winnic leżących na Małopolskim Szlaku Winnym uczestniczy w tegorocznej edycji Dni Otwartych Winnic, które rozpoczną się w sobotę. Z powodu pandemii koronawirusa, ograniczono liczbę gospodarstw oraz wprowadzono dodatkowe wymogi...

Projektowana ustawa zmniejsza także ilość rozporządzeń wykonawczych szefa resortu z 10 do 4, co ma się przyczynić do poprawy czytelności przepisów oraz ich spójności.

Przepisy będą też dotyczyły definiowania i klasyfikacji fermentowanych napojów winiarskich oraz wymogów związanych z technologią.

Resort tłumaczy, że celem tych zmian jest podniesienie konkurencyjności tych wyrobów, uwzględnianie nowych tendencji na rynku oraz wykorzystanie większych ilości niezagospodarowanych nadwyżek owoców.

Projektowana ustawa wprowadza ponadto możliwość certyfikacji winogron, które następnie mogą być używane do wyrobu win odmianowych i rocznikowych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2021 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj