Krajowa Rada Wieprzowiny opracuje strategię rozwoju hodowli świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2024,9:10 Aktualizacja: 10-01-2024,9:15
A A A

Krajowa Rada Wieprzowiny przygotowuje strategię rozwoju branży trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt - poinformowała PAP dyrektor Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego Agnieszka Jemiołkowska.

"Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce, największe organizacje branżowe połączyły siły, aby skuteczniej reprezentować interesy polskich hodowców i przetwórców wieprzowiny i opracować strategię branży. Dotyczy to m.in. odbudowy pogłowia świń, rezygnacji z importu prosiąt czy współpracy z przetwórstwem i handlem" - powiedziała Jemiołkowaska.

mrirw, resort rolnictwa, glw, prawo, przepis, ustawa, leczenie zwierząt, dokumentacja

Uwaga hodowcy! Ważny komunikat resortu ws. dokumentacji leczenia zwierząt

Do czasu udostępnienia przez głównego lekarza weterynarii systemu teleinformatycznego, dokumentacja w zakresie stosowanych produktów leczniczych oraz leczenia zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność,...

Wyjaśniła, że chodzi o przygotowanie całościowej strategii - od opracowania genetyki prosiąt, po przerób i sprzedaż mięsa. Dodała, że w "sektorze jest duża zapaść i od 10 lat nikt tym tematem się nie zajmował". Zaznaczyła, że 10 lat temu opracowana była pierwsza strategia, która nigdy nie została wdrożona.

Odrodzenie branży trzody chlewnej

"Powołane zostaną zespoły, które zajmą się poszczególnymi tematami. Dodatkowo będą dopraszani eksperci, np. jeżeli będziemy opracowywali problem walki z ASF , potrzebni będą fachowcy od tej tematyki" - tłumaczyła. "Dyskusje będą trwały tak długo, dopóki nie zostanie osiągnięty consensus" - dodała. Wyjaśniła, że Rada nie ma przewodniczącego i każda organizacja ma takie samo prawo głosu, głosy są równoważne.

"Można powiedzieć, że nasza inicjatywa jest wynikiem rozmów, jakie toczyły się od jesieni ubiegłego zeszłego roku z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Naszym głównym celem jest to, aby obecne władze ministerstwa wzięły pod uwagę opinie najlepszych ekspertów w tym zakresie, a więc samych hodowców i przetwórców. To właśnie oni najlepiej wiedzą, jak sprawić, aby polska branża trzody chlewnej mogła się odrodzić" - podkreśliła Jemiołkowska.

Wskazała, że taki proces jest możliwy, wystarczy spojrzeć na przykłady krajów Unii Europejskiej, w których skutecznie przeprowadzono reformy branży trzody chlewnej, np. Danię. "Jest to najlepszym dowodem na to, że współpraca hodowców, przetwórców i strony rządowej może przynieść pozytywne efekty" - wskazała.

rada ministrów, legislacja, program, odbudowa pogłowia, pogłowie loch, lochy, kredyty, dotacje, wsparcie, chlewnie

Preferencyjne kredyty i dotacje na chlewnie. Rząd chce wziąć się za odbudowę pogłowia loch

Ustanowienie programu odbudowy pogłowia loch, który ma przewidywać wsparcie finansowe w inwestycje w nowe chlewnie oraz ich zasiedlanie - przewiduje program, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że w...

Chcą rozmów z ministrem rolnictwa

Sygnatariusze KRW liczą na niezwłoczne rozpoczęcie rozmów ze stroną rządową, które pozwolą rozwiązać najważniejsze problemy branży. "Rada wysłała pismo do ministra rolnictwa z prośbą o spotkanie. Chcemy mu przedstawić naszą inicjatywę, poinformować, kto jest członkiem Rady" - poinformowała Jemiołkowska.

Krajowa Rada Wieprzowiny (KRW) została powołana w ubiegłym tygodniu przez 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej, czyli: Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, Stowarzyszenie „Wieprz Polski”, Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, Związek "Polskie Mięso", Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) oraz NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.

W październiku w ub.r. ówczesny minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział na konferencji prasowej, że w 2024 r. ma ruszyć pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej z budżetem 250 mln zł. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu