Kongres Rolników RP pod znakiem ASF i zmian w Prawie łowieckim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2018,13:05 Aktualizacja: 04-02-2018,14:58
A A A

O konieczności zmiany prawa łowieckiego (m.in. dekomunizacji Polskiego Związku Łowieckiego) i zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa ASF przez wybijanie dzików - mówił na IV Kongresie Rolników RP Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ.

- Nikt nie odważył się przez lata przeciwstawić temu "zabetonowanemu organizmowi komunistycznemu". Pierwszym człowiekiem (...) był Jarosław Kaczyński. Jest decyzja premiera oraz ministra środowiska o pełnej dekomunizacji szeroko rozumianej gospodarki łowieckiej - powiedział szef OPZZ, które było organizatorem kongresu.

polski związek łowiecki, prawo łowieckie, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, naczelna rada łowiecka

Polski Związek Łowiecki apeluje: nie mieszajcie nas do polityki!

Władze Polskiego Związku Łowieckiego nie zgadzają się z propozycjami Henryka Kowalczyka, nowego ministra środowiska, który ma powoływać organy zrzeszenia. - To upolityczni związek - alarmują. Zarząd Główny PZŁ wydał stanowisko, w...

Zwrócił uwagę, że gospodarka łowiecka to majątek narodowy i powinna być w rękach państwa. Jego zdaniem wpływy z gospodarki łowieckiej powinny zasilać budżet, a nie organizację pozarządową, "w której rozpływały się pieniądze". Dodał, że za gospodarkę łowiecką trzeba płacić - za odstrzeloną zwierzynę, a rolnikowi rzetelne odszkodowanie za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta.

Izdebski odniósł się także do przeciwdziałania ASF. - Jeżeli wszyscy mówimy, że wektorem choroby jest dzik, to nie rozumiem, jak można wybijać rolnikom zdrowe świnie, lecząc jedynie skutek, a nie przyczynę (...) Ograniczenie populacji dzików spowoduje to, że wyzwolimy się od tej najcięższej katastrofy. Jeżeli ASF dojdzie do Wielkopolski, to ciężko będzie to powstrzymać - podkreślił.

Podczas kongresu odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego. "Polska wieś, polskie rolnictwo stanowią wielki skarb dla Polski. Codzienna praca i trud rolnika, dzięki której możemy cieszyć się płodami ziemi, zasługuje na najwyższe uznanie, dlatego sprawy rolnictwa i rozwoju wsi znajdują się w centrum zainteresowania Rady Ministrów" - napisał szef rządu.

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązkowe dla wszystkich

Zasady bioasekuracji, będą dotyczyć wszystkich producentów trzody chlewnej w kraju i będą obowiązkowe. Oznacza to, że rolnik będzie musiał spełnić wymogi, albo zrezygnować z produkcji świń - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa....

Do uczestników Kongresu list wystosował także prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Tegoroczny Kongres przypada na rok szczególny, rok, w który obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (...) szczególną wdzięczność jesteśmy winni tym, którzy wnieśli swój wkład w emancypację polskiej wsi i rozwój szeroko rozumianego ruchu chłopskiego" - napisał prezes PiS w liście, który odczytał Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Polityk podkreślił, że walka z ASF jest priorytetem dla ministerstwa rolnictwa. Wkrótce będą obowiązywały zasady bioasekuracji w całym kraju. Zaznaczył, że ze zrozumieniem do sprawy odnosi się premier, który uważa, że muszą znaleźć się pieniądze na zwalczanie tej choroby i rekompensatę strat rolników.

W Kongresie wziął udział także minister środowiska Henryk Kowalczyk, który odniósł się do projektowanych zmian w ustawie o prawie łowieckim. Dokument jest obecnie w pracach połączonych komisji środowiska oraz rolnictwa.

Polski Związek Łowiecki, prawo łowieckie, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, jarosław sachajko,sławomir izdebski

Gospodarka łowiecka musi być w rękach państwa. Pochwały dla ministra

Cieszymy się, że nowy minister środowiska zmienił sposób pracy nad zmianami w Prawie łowieckim - rozmawia z rolnikami i ze stroną społeczną - zaznaczył Jarosław Sachajko, wiceszef klubu Kukiz'15. Zdaniem Sławomira Izdebskiego, szefa...

- Mam nadzieję, że rekomendacje, które przekazałem parlamentarzystom, znajdą zrozumienie i zostaną przyjęte. Chcemy wzmocnić kontrolę nad Polskim Związkiem Łowieckim przez zatwierdzanie statutu, przez kontrole finansowe, ale także przez mianowanie i powoływanie przez ministra środowiska Krajowego Łowczego" - powiedział szef resortu. Dodał, że zmiana dokona się samoistnie, gdy zostaną wprowadzone przepisy dekomunizacyjne".

Izdebski nakreślił plan działań OPZZ RiOR na najbliższy okres. Poinformował, że we wrześniu ruszy platforma internetowa "Z Gruntu Polska", która będzie miejscem handlu produktami lokalnymi.

W najbliższych planach jest też przygotowanie i lobbowanie za wprowadzeniem nowej polityki kredytowej, która zakłada uzyskiwanie niskooprocentowanych pożyczek (1-2 proc.) na okres 30 lat. Zdaniem związku konieczne jest też utworzenie funduszu restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych oraz zajęcie się sprawą egzekucji komorniczych.

Przewodniczący OPZZ zapowiedział, że będzie dążyć do zmiany funkcjonowania funduszy promocji, aby w większym stopniu służyły rolnikom, oraz do zmiany ustawy o izbach rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement