Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązkowe dla wszystkich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2018,10:15 Aktualizacja: 30-01-2018,10:31
A A A

Zasady bioasekuracji, będą dotyczyć wszystkich producentów trzody chlewnej w kraju i będą obowiązkowe. Oznacza to, że rolnik będzie musiał spełnić wymogi, albo zrezygnować z produkcji świń - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa.

Przygotowany przez resort nowy plan działania w zakresie bioasekuracji był do 29 stycznia konsultowany społecznie. Jest to projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa, który prawdopodobnie ukaże się ok. 5 lutego. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od opublikowania.

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

Program bioasekuracji był skuteczny. Ministerstwo odpiera zarzuty NIK

Program bioasekuracji wprowadzony w powiatach, gdzie wystąpił ASF był skuteczny - zapewnia Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Podkreślił, że tam, gdzie program był realizowany nie było nowych ognisk tej choroby. Najwyższa Izba Kontroli w...

Lech podkreśliła, że w tym przypadku resort rolnictwa "chce zrobić krok do przodu", czyli wyprzedzić pojawienie się wirusa na nowych terenach. W rozporządzeniu zostaną określone warunki, które rolnik będzie musiał spełnić.

Od lutego rozpocznie się akcja informacyjna dla rolników. Inspekcja Weterynaryjna odwiedzi każde gospodarstwo, które zajmuje się chowem trzody chlewnej. Przy pierwszej wizycie powiatowy lekarz weterynarii stwierdzi, czy gospodarstwo może dostosować się do wymogów bioasekuracji, czy nie.

Wyda decyzję administracyjną nakazującą dostosowanie się do nowych zasad i określi czas jej realizacji. Służby weterynaryjne skontrolują wykonanie zaleceń i jeżeli gospodarstwo nie wprowadzi wszystkich wymogów wydadzą nakaz likwidacji stada i zakaz chowu świń.

Jeżeli od razu będzie wiadomo, że gospodarstwo nie będzie w stanie wprowadzić bioasekuracji, zostanie wydana decyzja o uboju świń, po osiągnięciu przez nie wymaganej wagi. W takim przypadku nie będzie przyznawane odszkodowanie.

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

NIK krytycznie o programie bioasekuracji ASF. Jest nieskuteczny

Program bioasekuracji ASF okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Izba podkreśla, że dalsze rozprzestrzenianie się wirusa...

Jednocześnie Lech poinformowała, że resort przygotowuje formy wsparcia finansowego programu prewencyjnego. Zaznaczyła, że pomoc dla rolników musi być jednak notyfikowana przez Komisję Europejską.

Jak mówiła wiceminister, nowe przepisy nie nakładają obowiązku ogrodzenia gospodarstwa płotem (z wyjątkiem utrzymywania świń w systemie wolnowybiegowym, gdzie obowiązkowe będzie podwójne ogrodzenie), ale nakazują skuteczne zabezpieczenie przed dostępem zwierząt z zewnątrz.

Świnie muszą być trzymane w oddzielnych pomieszczeniach, przed wyjściem muszą być wyłożone i systematycznie nasączane maty dezynfekcyjne. Będzie obowiązywał rejestr wyjść, wejść na teren gospodarstwa oraz zalecane ograniczenie do niezbędnego minimum liczby osób wchodzących do pomieszczeń, gdzie są świnie.

- Konieczne będzie mycie i odkażanie rąk oraz czyszczenie i odkażanie obuwia, a także czyszczenie i odkażanie narzędzi i sprzętu używanego do obsługi trzody - wyliczała Lech.

Zdaniem wiceminister, do takich wymogów mogą dostosować się także małe gospodarstwa, wystarczy świnie utrzymywać w odizolowanych pomieszczeniach i przestrzegać higieny.

Resort przewiduje, że kontrole gospodarstw rozpoczną się w marcu. Obecnie chowem świń w Polsce zajmuje się ok. 230 tys. rolników. Zdaniem Lech, wykonanie kontroli to "gigantyczna praca". W Polsce 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA