Zaprawy dla rzepaku. Czerwone światło dla neonikotynoidów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2016,8:25 Aktualizacja: 18-07-2016,16:11
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2015 r. i w 2016 r. odmówiło wydania zezwoleń na wprowadzenie do obrotu tymczasowo dwóch środków ochrony roślin zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów w celu zaprawienia nasion rzepaku ozimego. I nie przewiduje póki co innych decyzji.

W związku doniesieniami naukowymi wskazującymi na potencjalnie szkodliwe oddziaływania tych substancji na pszczoły i inne owady zapylające Komisja Europejska rozporządzeniem z 24 maja 2013 r. wprowadziła obowiązujący we wszystkich państwach UE zakaz stosowania i wprowadzania do obrotu oraz wysiewu zaprawionych nimi nasion roślin atrakcyjnych dla pszczół, w tym m.in. nasion rzepaku.

rzepak, producenci rzepaku, krzysztof jurgiel, juliusz młodecki

Producenci rzepaku piszą do ministra. Chcą stosować zaprawy neonikotynoidowe

Producenci rzepaku w Polsce apelują do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa o udzielenie zgody - zgodnie z Rozporządzeniem UE 1107/2009 - na czasowe stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony rzepaku ozimego w sezonie 2016/2017. "W tej...
W konsekwencji cofnięto 6 zezwoleń ministra rolnictwa na dopuszczenie do obrotu środków ochrony roślin oraz zmieniono zakres stosowania dalszych 14.

"Równocześnie zainicjowana została ocena wszelkich dostępnych danych naukowych, mająca zweryfikować zgłoszone wątpliwości naukowe dotyczące bezpieczeństwa stosowania neonikotynoidów w ochronie roślin. Aktualnie trwają kolejne prace Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności w tym zakresie, których zakończenie zaplanowane jest na styczeń 2017 r." - podaje ministerstwo.

Od tego, jakie będą wyniki tej oceny, zależy los zapraw nasiennych z neonikotynoidami.

Resort rolnictwa przyznaje, że ich brak utrudnił ochronę rzepaku ozimego. "Do tej pory na terytorium Polski nie został zarejestrowany inny nowy środek ochrony roślin. Natomiast w obrocie znajdują się środki ochrony roślin z przeznaczeniem do zwalczania niektórych szkodników rzepaku ozimego w formie oprysków" - stwierdzają urzędnicy.

rzepak ozimy, rolnicy, plantacja

Lista odmian zalecanych rzepaku w 2016 roku

W tym roku na liście odmian rzepaku ozimego zalecanych do uprawy opracowanej przez COBORU na podstawie wyników PDO znajduje się aż 41 odmian. Tylko 11 z nich to odmiany populacyjne, a 30 mieszańcowe (heterozyjne). Najwięcej odmian znajduje...
Podkreślają jednocześnie, że "nie przewiduje się udzielenia zezwoleń" dotyczących zaprawiania nasion rzepaku środkami ochrony roślin zawierającymi substancje czynne z grupy neonikotynoidów do czasu zakończenia wspomnianej oceny danych naukowych przez Europejskie Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Minister w 2015 r. i w 2016 r. odmówił wydania zezwoleń na wprowadzenie do obrotu na okres do 120 dni dwóch środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy w celu zaprawienia nasion rzepaku ozimego.

"Niemniej jednak, w celu rozwiązania problemu ochrony rzepaku, podejmowane są aktywne działania w celu dopuszczenia do obrotu środka ochrony roślin zwierającego substancje czynne z innych grup chemicznych, z przeznaczeniem do stosowania w uprawie rzepaku" - zapewnia resort.

Warto dodać, że o czasowe przywrócenie możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych do zaprawiania rzepaku w sezonie 2016/17 wystąpiła m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych, popierając wniosek samorządu rolniczego z Warmii i Mazur.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu