Ziarno dobrej jakości trafia do skupu. Zbóż jest więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2017,12:00 Aktualizacja: 31-08-2017,12:20
A A A

Skup zbóż przebiega sprawnie, a ziarno w większości kraju jest na ogół suche i dobrej jakości - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podczas pożniwnej debaty, która odbyła się w resorcie.

Zgodnie z informacją z oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego żniwa w zdecydowanej większości województw zakończyły się lub dobiegają końca. Jedynie w północnej części kraju (woj. zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie) z uwagi na trudne warunki pogodowe (opady, wichury, burze) do zbioru pozostało jeszcze ok. 30 proc. powierzchni zasiewów zbóż.

zbiory zbóż na świecie, produkcja zbóż, zapasy ziarna, podaż ziarna

Ziarna będzie mniej niż przed rokiem. Aura nie sprzyjała uprawom

W ostatnich miesiącach warunki pogodowe nie sprzyjały uprawom zbóż. Najważniejsze agencje analityczne na świecie systematycznie obniżają zatem prognozy zbiorów ziarna w sezonie 2017/18. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) szacuje w...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy) wyniosą 27,5 mln ton i będą około 8 proc. wyższe niż w 2016 roku. Prognozuje się, że powierzchnia uprawy wyniosła 7 mln ha (+3 proc. r/r). Plony też mogą być wyższe od ubiegłorocznych o 3 proc. i wynieść 3,9 t/ha.

- Polska stała się znaczącym unijnym eksporterem zbóż, głównie pszenicy i skutecznie konkuruje z innymi eksporterami o rynki krajów trzecich - podkreślił minister Jurgiel. Dodał, że eksport zboża z kraju w sezonie 2016/2017 był o połowę większy w porównaniu do średniej z lat 2011-2015, a eksport samej pszenicy poszedł w górę o 60 proc.

Resort rolnictwa informuje na swojej stronie internetowej, że umacniamy pozycję na tradycyjnych rynkach zbytu, takich jak Unia Europejska, Arabia Saudyjska, Algieria, Egipt oraz pozyskujemy nowe. Jednocześnie dostawy zbóż z tegorocznych zbiorów przyczyniły się do spadku cen w okresie żniw. Stawki utrzymują się jednak na poziomie znacznie wyższym niż przed rokiem.

zboża, pszenica, jęczmień, rzepak, ceny zbóż, popyt na zboża

780 zł za tonę pszenicy. Brakuje ziarna do przetwórstwa

Obrót ubiegłorocznym ziarnem jest niewielki, mało jest ofert sprzedaży zboża, choć przetwórcy nadal poszukują surowca - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Ceny pszenicy sięgają 750-780 zł za tonę. W połowie tygodnia, ceny pszenicy...

Według bieżącego notowania zakłady zbożowe objęte monitoringiem ministerstwa za pszenicę konsumpcyjną płacą średnio 638 zł/t (+3,6 proc. r/r), za żyto konsumpcyjne 541 zł/t (+11,2 proc.), a za kukurydzę 742 zł/t (+11 proc.). Cena za ostatnie ziarno była wyższa od przeciętnej w UE, zaś za dwa pierwsze zboża niższa.

Szef resortu zwrócił uwagę, że wielokrotnie postulował na unijnym forum o zwiększenie ochrony celnej rynku zbóż Wspólnoty mając na uwadze potrzebę poprawy warunków gospodarowania krajowych producentów zbóż.

Od 8 sierpnia Komisja Europejska zwiększyła poziom ochrony celnej dla żyta, kukurydzy i ziarna sorgo (importowanych poza kontyngentami - 5,16 euro za tonę) zmieniając utrzymywane od jesieni 2014 r. zerowe stawki celne w przywozie do UE. Polska zabiega ponadto o podniesienie ceny interwencyjnej zbóż.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu