Kolejne gminy doceniają rolę i znaczenie pszczół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2017,16:00 Aktualizacja: 21-07-2017,16:06
A A A

Sygnatariusze Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom zobowiązali się do założenia 1325 pszczelich "stołówek” - poinformowali organizatorzy programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", w ramach którego powstał pomysł manifestu. Pod manifestem podpisały się 74 samorządy.

"Pszczelarstwo to nie tylko działalność gospodarcza. To również element tradycji i tożsamości, nad którymi pieczę sprawują samorządy" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła.

mieszanka, rośliny, pożytek pszczeli

Mieszanka ładnie kwitnie i wabi pszczoły

W maju wysiałem otrzymaną bezpłatnie z firmy Syngenta mieszankę z przeznaczeniem na pożytek dla pszczół. W ten sposób stałem się jednym z uczestników Akcji na rzecz Owadów Zapylających, która jest częścią...
Jak podkreślił, inicjatywy związane z promocją pszczelarstwa i ochroną udomowionej pszczoły miodnej są ważną częścią działań, które zadeklarowały gminy przystępując do manifestu. Równie istotne są działania na rzecz innych gatunków pszczół: trzmieli i pszczół samotnic, które nie korzystają z opieki pszczelarzy.

Z informacji organizatorów wynika, że ochrony tych gatunków podjęły się m.in. władze Woli Mysłowskiej - niewielkiej gminy wiejskiej w województwie lubelskim. Jej mieszkańcy dowiadują się, że zachowania miedz oraz śródpolnych zadrzewień i zakrzewień jest konieczne, by zachowały się "oazy różnorodności biologicznej" na obszarach zdominowanych przez produkcję rolniczą. Są one bowiem miejscem schronienia i źródłem pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, w tym owadów zapylających.

Innym przykładem - jaki podano - jest śląski Radlin, czyli gmina od półtora wieku związana z górnictwem, ale w ostatnich latach mocno stawiająca na ochronę środowiska.

mobilna pasieka, pożar, gorzów wielkopolski, pszczoły, miód, pszczoły spaliły się żywcem

Miliony pszczół spłonęły żywcem. Pszczelarze są załamani

Podobnej tragedii środowisko pszczelarzy z województwa lubuskiego nie pamięta. Na terenie dawnej żwirowni w Gorzowie Wielkopolskim spłonęło żywcem ponad 3,5 miliona pszczół. Owady znajdowały się w tzw. pawilonie, czyli mobilnej...
Realizuje m.in. plan działań edukacyjno-ekologicznych pod nazwą "Radlin - miasto z sercem dla owadów". W mieście posadzono rośliny dostarczające pszczołom pokarm. Postawiono również kilkanaście domków dla owadów, które zasiedlono murarką ogrodową - pszczołą samotnicą, która pod względem wydajności zapylania bije na głowę pszczołę miodną. Oprócz tego w szkołach i przy okazji festynów czy dożynek prowadzone są działania edukacyjne.

Zgodnie z manifestem działania, do których zobowiązują się samorządy, mają być proste i tanie. Takim działaniem jest np. zakładanie miejsc przyjaznych pszczołom, czyli takich, w których rosną rośliny pyłko- i nektarodajne, które dostarczają owadom pokarm.

Jak podkreślono, dużym problemem dla wielu gatunków pszczół jest brak pożywienia, w Polsce bowiem ubywa terenów zapewniających owadom dostęp do pożywienia przez cały sezon ich aktywności. "Gminy, które podpisały manifest, zobowiązały się stworzyć 1325 pszczelich stołówek" - czytamy w komunikacie.

Złodzieje pszczół grasują pod Tarnowem. To już prawdziwa plaga

Złodzieje kradną wszystko, nawet pszczoły. W okolicach Tarnowa to teraz prawdziwa plaga - uważa Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów, który jest także pasjonatem pszczelarstwa i wraz z bratem prowadzi prywatną hodowlę....
Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", tłumaczy, że każdy samorząd przeznacza budżet na pielęgnację czy rozwój terenów zielonych i w jego ramach można sadzić tzw. rośliny miododajne. "Pomoc pszczołom jest zatem kwestią świadomej decyzji, ale nie stanowi dodatkowych kosztów" - wyjaśniła.

Każdy samorząd, który podpisał dokument i zobowiązał się do działania na rzecz pszczół, otrzymał prawo posługiwania się tytułem oraz znakiem "Gmina Przyjazna Pszczołom".

"Do manifestu przystąpiły 74 gminy. (...) Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach liczba gmin, które poprą ideę manifestu, będzie coraz większa" - podsumowała Dytrych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu