Mieszanka ładnie kwitnie i wabi pszczoły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
20-07-2017,19:50 Aktualizacja: 20-07-2017,19:50
A A A

W maju wysiałem otrzymaną bezpłatnie z firmy Syngenta mieszankę z przeznaczeniem na pożytek dla pszczół. W ten sposób stałem się jednym z uczestników Akcji na rzecz Owadów Zapylających, która jest częścią międzynarodowego projektu Operation Pollinator.

Celem jest tworzenie siedlisk przyjaznych dla pszczół i innych owadów zapylających.

W skład otrzymanej mieszanki wchodzą cztery gatunki owadopylne roślin: słonecznik zwyczajny (38,3 proc.), gryka zwyczajna (38,3 proc.), facelia błękitna (11,7 proc.) i koniczyna perska (11,7 proc.).

Operation Pollinator, nasiona, mieszanki

Operation Pollinator

Operation Pollinator to Akcja na rzecz Owadów Zapylających prowadzona przez firmę Syngenta. W tym roku w całym kraju firma rozdała bezpłatnie nasiona do obsiania 830 ha w celu stworzenia siedlisk dla owadów zapylających. Program...

Trzeba przyznać, że wzrost wszystkich gatunków wchodzących w skład mieszanki przebiega prawidłowo, co oznacza że została prawidłowo skomponowana.

Najwolniej rozwija się słonecznik, a najszybciej gryka i facelia. Na wzrost roślin na pewno korzystny wpływ ma dobre nasłonecznienie stanowiska.

Mieszanka była i jest chętnie odwiedzana przez owady, a przede wszystkim pszczoły. Na roślinach gryki dość szybko pojawiły się mszyce, a w ślad za nimi mrówki.

Niestety, użytek trzeba będzie zlikwidować, bo kończy się kwitnienie roślin. Producent zaleca jego zniszczenie, gdy około 5 proc. roślin kończy kwitnienie, a u mnie część gryki zawiązała już pierwsze owoce (orzeszki).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu