Dzierżawy ziemi są zbyt krótkie. Jest poprawka do ustawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2021,8:10 Aktualizacja: 15-04-2021,8:17
A A A

Ustawa o sprzedaży państwowej ziemi wraca do komisji rolnictwa w celu rozpatrzenia poprawki zgłoszonej na posiedzeniu Senatu. Dotyczy wyłączenia z restrykcji działek do 5 ha - obecnie to 2 ha.

Poprawkę zgłosił senator Ryszard Bober (PSL). Jak uzasadnił, chodzi o możliwość nabywania ziemi przez rolników na powiększanie gospodarstw. Polityk wskazał, że dzierżawy ziemi nie rozwiązują problemu, gdyż są zbyt krótkie i m.in. stąd niechęć młodych do pozostawania na gospodarstwie.

państwowa ziemia, Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa, senat, tereny zielone

Państwowa ziemia na tworzenie terenów zieleni? Resort jest przeciw

Senat poparł senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie samorządom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Resort rolnictwa wydał negatywną opinię o proponowanych zmianach. Chodzi o projekt...

Wcześniej senator zgłosił identyczną poprawkę na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa, ale nie została wzięta pod uwagę, gdyż przegłosowano wniosek o przyjęciu ustawy bez poprawek.

Antoni Mężydło (KO) zapowiedział, że jego klub nie poprze ustawy, gdyż wstrzymywanie sprzedaży ziemi powoduje wzrost jej cen w obrocie prywatnym i wywołuje "głód ziemi". Jego zdaniem taka sytuacja hamuje rozwój rolnictwa poprzez ograniczenia wielkości gospodarstwa. Jak mówił, własność prywatna ziemi jest najbardziej efektywną formą gospodarowania i nie może być tak, że państwo trzyma ziemię i wydziela dzierżawy na zasadzie "widzi mi się".

Głos w dyskusji zabrał też senator Jerzy Chróścikowski (PiS), który przyznał, że jego związek "Solidarność RI" zgłosiła kilkadziesiąt uwag do kwestii gospodarowania ziemią, ale wiele z nich nie dotyczyło tej ustawy.

Jak zaznaczył, liczy na dopracowanie przepisów m.in. w sprawie dzierżaw, które mają być długotrwałe (15-30 lat), tak by rolnik mógł inwestować, ale także podjęcie dalszych prac nad nowelizacją omawianej ustawy i ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.

OT KOWR Wrocław, gmina Wrocław, Piotr Regiec, Marcin Obłoza, ziemia pod cmentarz

KOWR chce od gminy 100 milionów za ziemie pod cmentarz

Ponad 100 milionów złotych miał zażądać Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu od gminy Wrocław za tereny przekazane kiedyś z państwowego zasobu pod rozbudowę i budowę miejskich cmentarzy. Jak podaje Radio...

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa poprosił o przyjęcie ustawy bez poprawek ze względu na szybki termin jej wdrożenia. Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia.

Znowelizowana przez Sejm 17 marca ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30 kwietnia 2026 r. Wstrzymuje ponadto m.in. sprzedaż nieruchomości, ich części oraz udziałów we współwłasności nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w okresie 10 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Obecnie podstawową formą gospodarowania państwową ziemią jest dzierżawa. W Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajduje się ponad 1,3 mln ha, z czego 1 mln ha jest oddanych w dzierżawę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement